תיקון ליל שבועות תש"ע 2010

341495-18[1] בשנים האחרונות חצה תיקון ליל שבועות את גבולות בתי הכנסת והמדרש וזלג למחוזות התיאטרון והאקדמיה. עכשיו יש תיקון גם לי ולשכמותי, יהודים שאינם פוקדים את בתי הכנסת דרך שגרה, אלה שמכוּנים חילונים. התיקון שלנו משלב את הסיפור המקראי עם סיפורי תרבות העולם ותובנות אנושיות ממקורות מגוונים. לילה ארוך של דיונים בהומניזם כפי שהוא מתואר בתרבות היהודית ובתרבות הכלל מעוטר בחוויות תיאטרון ומוסיקה עמוק לתוך הלילה. חוויה מרחיבת אופקים ומדירת שינה.

תיקון ליל שבועות הוא מבחינתי חגיגת תרבות. כחובב תרבות אני רודף אחרי אירועים חד-פעמיים שמא אחמיץ אותם לבלי שוב. אירועי הבמה הלבנה של החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב מתקיימים בערב שקודם לערב שבועות ואני, שאינני רוצה לוותר על אירועים אלה, מוצא את עצמי חווה שני לילות רצופים ללא שינה. בשנה שעברה היו לי שני לילות לבנים ארוכים שכללו מספר אירועי לילה בתל-אביב רבתי, חזרה לחיפה ושוב לתל אביב לאירוע צהריים שממנו חזרתי ללילה נוסף ללא שינה בתיקון ליל שבועות שלנו בחיפה. גם השנה נראה לי שאתרוצץ על פני כל הארץ במסלול דומה ובכל זאת אחמיץ חלק מהחוויות שהרי תיקון ליל שבועות של מכון דניאל בתל אביב וביפו ושל עלמא חופף לתיקון החיפאי ואם לא די בכך, במוצאי איסרו-חג שבועות אני זומם ללכת פעם שלישית להופעת דוז פואה, הפעם בסימן אירוויזיון 2010 הקרב ובא.

אז זה מה שאני מקווה להספיק לעשות השנה סביב חג השבועות לפחות עד שיכלו כוחותי.

 

במה לבנה – יום שני, 17.5.2010, מ 19:00 עד 04:00 למחרת – אוניברסיטת תל-אביב 

 

F0_0200_0000_1191569_triticale_heads[1]

לפני שנתיים הלכתי לבמה הלבנה הראשונה באוניברסיטת של אביב וחוויתי שם תיקון ליל שבועות נוסח תיאטרון פלייבק, חוויה תרבותית מדהימה ומרחיבת אופקים שהשאירה אותי צמא לעוד. בשנה שעברה הייתה הבמה הלבנה משולבת באירועי הלילה הלבן לציון 100 שנים להקמת העיר תל-אביב. על ההכנות לאותו אירוע סיפרתי ברשימה לקראת תיקון ליל שבועות ואת החוויות סיכמתי בלילות לבנים ארוכים [שבועות 2009].

השנה נושא פירסום הבמה הלבנה את השם צ'כוב לאור הירח ותכני הלילה השונים יתייחסו לנושא 'שייכות'. האירוע הוא של החוג לתיאטרון וכל האירועים בהתאם. השם צ'כוב לאור הירח מקושר רק לשניים מבין אירועי הלילה – ההצגה 'הדוב' וההרצאה 'שלוש אחיות- בין שייכות, גלות ומוות'. בנוסף יש אירועים רבים ומגוונים, לוח האירועים נמצא בדף הבמה הלבנה ותוכנית הלילה ניתנת להורדה מכאן.

 

תיקון ליל שבועות בחיפה – יום שלישי, 18.5.2010 מ 21:30 ועד הזריחה – מרכז הכרמל

tikun[1]

על תיקון ליל שבועות של השנה שעברה סיפרתי ברשימה לילות לבנים ארוכים. התיקון היה אז בסימן

אֵת שֶׁאָהֲבָה נַפְשִׁי

תיקון ליל שבועות השנה מתקיים בסימן

וַאֲהַבְתֶּם אֶת-הַגֵּר.

האירוע יכלול בנוסף לקריאת המגילה מפגשים רבים וביניהם רב שיח בנושא 'האחר בחברה הישראלית', דר' רוחמה וייס תדבר על יחסים בין נשים במקורותינו, יוכי ברנדס תדבר על 'מגילת רות המואביה: סוד ההצלחה של סינדרלה' והמופע המוסיקאלי של מאור כהן ופיטר רוט יוליך אותנו אל מעמד הסיום ופתיחת השמים.

דוז פואה – מופע מיוחד לכבוד סקעת והאירוויזיון הקרב – יום חמישי 20.5.2010 ב 20:30 – מרכז סוזן דלל – תל-אביב

 

DuzPua001_246[1]

המופע המיוחד מתקיים במוצאי איסרו-חג שבועות ומתחבר לרצף הלילות הארוכים ללא שינה. הודלף לי כבר שהמופע שינה את פניו מקצה לקצה. אם אתם בפייסבוק אפשר לקבל את כל הפרטים כאן.

למי שעדיין לא נתקל אצלי בדוז פואה, המופע משחזר במדוייק – ללא הגזמות וללא רחמים – את הקלאסיקות של ישראל באירוויזיון משנות ה-70 ועד היום. להקת דוז.פואה מעמידה את השירים לתחרות זה מול זה ומנסה לגלות מה השיר הטוב ביותר שנשלח ע"י ישראל לאירוויזיון. הקובע הוא הקהל. כל מופע נגמר אחרת. בכל מופע השירים העומדים לתחרות משתנים. את חוויותי מהמופעים הקודמים של דוז פואה אפשר לקרוא כאן.

עד כאן אירועים בהם אקח ככל הנראה חלק. אירועי תיקון ליל שבועות נוספים מתקיימים גם במקומות אחרים ממש באותו זמן ולכן אאלץ לוותר עליהם. התל אביבים שבינינו יכולים לבחור בין שלושה מוקדי אירועים או לדלג ביניהם.

תיקון ליל שבועות בבית דניאל ת"א ובמשכנות רות דניאל, יפו – יום שלישי, 18.5.2010 ‏‏‏מהשעה 21:30 ועד עלות הבוקר

calD[1]

מדובר בשתי סדרות של אירועים שמתקיימים במקביל בבית דניאל בבני דן בתל אביב ובמשכנות רות דניאל ביפו. ציטוט מאתר בית דניאל: "בתיקון ליל שבועות השנה ננסה לעמוד על ייחודה של העשייה הראשונית וסוד קסמה. נתעכב על המטען שנושא תואר הבכור או הבכורה ונחשף לעולם של יצירות חדשות".

בין המשתתפים: ‏יאיר לפיד, ‏יוכי ברנדס, ‏יהודה אטלס, ‏קורין ‏אלאל, ‏ד"‏ר יואב בן דב, ‏פרופ´ ‏ניסים ‏דיין, ‏יאירה אמית, ‏דודו טסה, ‏יאיר זקוביץ´, ‏הסופר אורי ‏עברון, ‏ד"‏ר מיכה אנקורי, ‏עוזי ‏ברעם ורבני התנועה ליהדות מתקדמת ועוד. התוכניה המלאה מתפרסמת כאן.

"אני ישנה וליבי ער" עלמא בלילה – תיקון ליל שבועות במוזיאון תל אביב לאמנות – יום שלישי, 18.5.2010 ‏‏‏מהשעה 21:30 ועד זריחת החמה

tikun%202010%20logo%20small(1)[1]

השנה יתקיימו שלושה מושבים שונים על ארוס ואהבה, על שיר השירים ועל מגילת רות. בכל מושב שבע הרצאות שונות בגלריות המוזיאון ובמקביל סיורים במוזיאון, הפוגות מוסיקליות ומופע סיום חגיגי עם אנסמבל שם טוב לוי : "תחנות רוח".

האירוע מציע הרבה מאוד הרצאות שאשמח מאוד לשמוע אך אינני יכול להתפצל יותר מידי. אולי אזכה לשמוע אותן בהזדמנות אחרת. הנה התוכנית מועתקת מהאתר – 

בין המרצים והשיעורים*:
לשון האהבה בשיר השירים I‏‏‏ פרופ' זלי גורביץ' ומאיה בז'רנו
על שְחורוּת ויופי: המזרחית הסקסית משיר השירים | ד"ר חגי דגן וד"ר קציעה עלון
גבר, אישה והבדיחה היהודית | דני קרמן
בלוז לנעמי | תמר גלעדי שרה נעמי שמר. עם רמי הראל, יוראי אורון ואיתן איצקוביץ'
הלב השומע: צנתור לחג השבועות | גיל קופטש ושלמה מוסקוביץ'
ברדיצ'בסקי ביאליק והאישה הכלבה | אסף ענברי
שבר גוף: על מגדר ומיניות בעבודתה של חנאן אבו חוסיין I‏‏‏ ד"ר דליה מרקוביץ וחנאן אבו חוסיין
עושים סדר במושגי האהבה | פרופ' איילה מאלך-פיינס
וַיְהִי בַבֹּקֶר, וְהִנֵּה-הִוא לֵאָה : על אהבה וגירושין במשפט | ד"ר יעקב בן-שמש
יחסינו לאן? | תאטרון אקו פלייבק
"דָּרַךְ כּוֹכָב מִיַּעֲקֹב": דמויות אוהבות בקולנוע הישראלי | דוד דרעי
כרוניקה של כמעט: מור עובר על כפות המנעול ועל חוף הסליחה | נויה שגיב
"בראשית היה הדימוי" – על הגוף המדבר | ענת זכריה וליאורה בינג-היידקר
אהבותיה הכוזבות והנכזבות של הפילו-סופיה | ד"ר יוסי שוורץ
תנוחה נכונה | רוני גלבפיש, נועה מנהיים, יובל סער וסיון שטאג
האהבה כמותג | נעה ידלין ואמיר בן-דוד
לתוכניה המלאה ולזמני ההרצאות לחץ כאן

חדי העין הבחינו בודאי שיוכי ברנדייס מופיעה באותו לילה גם בתל אביב וגם בחיפה. אני אשמע אותה מדברת בחיפה על 'מגילת רות המואביה: סוד ההצלחה של סינדרלה' ואפסיד את 'הצפנים הסודיים של הפמיניסטיות הראשונות בתנ"ך – בעקבות שבע אמהות'. אם אהיה עדיין במלוא חושי זו תהיה עבורי הזדמנות לארוב לסופרת עם העותק שלי של מלכים ג' ואולי לשוב הבייתה עם הקדשה.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: