שלומי סרנגה בקלבת שבת 2010

חם. חם מאוד. מזה מספר ימים מפמפמים לנו כל אמצעי התקשורת שיום שישי זה הוא היום החם ביותר בקיץ השנה, שהיא על-פי המטאורולוגים אחת העונות החמות בכל הזמנים בעולם. אחד לאחד נעלמים לי אלה שאמרו שיבואו לקלבת שבת, כולם מעדיפים להצטנף היום בחיק המזגן אפילו במחיר ויתור על קלבת שבת עם שלומי סרנגה. אני חובב בעיקר בלוז ורוק, מוסיקה יוונית איננה בדיוק המוסיקה שלי, אז למה בעצם אני מתעקש כל כך להגיע להופעה של שלומי סרנגה בעוד כל האחרים תופסים מחסה ממוזג? … או, טוב ששאלתם.

לפני שנגיע להופעה יש לי סיפור אישי. לא מזמן החלפתי מקום עבודה. ביום העבודה הראשון עברתי עם המנהל שלי מחדר לחדר להכיר את האנשים איתם אבלה את ימי בעבודה. באחד החדרים ראיתי דגלים, צעיפים וכרזות של ברצלונה, כשסיפרתי לעובד באותו חדר שלפני שבועיים חזרתי מברצלונה עם גיטרה הוא הצביע אל החדר הסמוך ואמר שהגיטריסט שלנו הוא נרי. המנהל שלי הרחיב וסיפר שנרי פרידנר הוא נגן בוזוקי וגיטרה שמלווה את שלומי סרנגה. כשחזרתי לעמדה שלי חיפשתי את נרי פרידנר ביו-טיוב וכך גיליתי שנוסף לכך שהוא מלווה את שלומי סרנגה יש לו להקה בשם Ouzone [משחק מילים נחמד] וכן מצאתי שם קטעים מהופעה בה הוא מנגן בבוזוקי והתזמורת האנדלוסית החדשה מלווה אותו. מאז כל הזמן מתגלגלים באוזניות שלי קטעים שנרי מנגן ואני מתחיל אפילו להסתגל לצליל הבוזוקי. יותר מכל ננעלתי על עיבוד גיטרה המדהים שלו ללחנו של חיים ברקני לאת תלכי בשדה של לאה גולדברג.

הנה אני נוהג לבדי בדרך לקלבת שבת. השעה כבר שש בערב, בדרך כלל בשעה זו אין למצוא חניה ברדיוס די נכבד מקמפוס הנמל. אני מתקרב, יש חניה בשפע, אפילו הכניסה למתחם ברכב איננה חסומה כרגיל על ידי שוטרים וכך אני מגיע לחנות במגרש החניה הריק למדי של קמפוס הנמל. רחבת קלבת שבת פחות מלאה משהייתה בשבועות הקודמים אך השורה הראשונה בחזית הבמה כבר מלאה ויש בה מספר אנשים שלא ראיתי בעבר. אני מצליח להתמקם מאחורי ילדה שלא תסתיר לי כך שאני כמעט בקו הראשון. לימיני עומד בחור גבה קומה מאוד ואני חושב על כך שהוא בודאי מסתיר ללא מעט אנשים אך ברור לכל שהוא נחוש לשמור על מקומו בחזית.

הנגנים עולים לבמה ומתחילים לנגן. מנחה קלבות שבת כבר הכריז את שמו של שלומי סרנגה, כולנו מוחאים כפיים ורואים אותו מתקרב אל ירכתי הבמה בג'ינס וטריקו – כאחד האדם. סרנגה איננו עוטה עליו פוזה מנוכרת, הוא אוהב להתחכך בקהל שלו, מעריצים שמכירים אותו היטב ניגשים אליו והוא נענה לכולם בחיוך בעוד כולנו מחכים שיעלה לבמה. אין דבר, יש זמן, הנגנים מנגנים בינתיים מוסיקה בסגנון יווני, כולם נגנים מעולים ומובילי אוירה טובים והנה שלומי סרנגה על הבמה.

Sarange-Neri

הסביבה החברתית שלי איננה מכירה ממש את שירי שלומי סרנגה. שמעתי לא פעם שאנשים לא אוהבים את האינטונציה הבכיינית של שירתו. היו שאמרו לי שלא משנה מה הוא שר, זה נשמע מדכא. מה שאנחנו פוגשים על הבמה היום איננו מזכיר בשום פנים דיכאון, להיפך, יש לנו חפלה יוונית מאוד מאוד שמחה. שלומי סרנגה שר ומחייך לא מעט במהלך השירה ואני מחליט שרשימתי זו תתעד את שלל החיוכים של סרנגה להפריך את המיתוס.

S_Smile5

אני מגלה שאני מכיר לא מעט משיריו ממש מקרוב ואפילו יודע להצטרף למילים אך הבחור הגבוה שלימיני שייך לליגה אחרת, הוא שר כל הזמן יחד עם סרנגה וממש יודע כל שיר לפרטי פרטיו, השירה שלו איננה מתנגשת עם זו של סרנגה וניכר שהוא שולט בכל הדקויות – מעריץ נלהב ונאמן ללא ספק. בינתיים הילדה שלפני מפנה לי מעט מקום ועכשיו גם אני בשורה הראשונה.

Towel1

חם מאוד. על עמוד המיקרופון תלויה מגבת גדולה ולידו בקבוק מים. מידי פעם סרנגה נוטל את המגבת לנגב את הזיעה מפניו וללגום מהמים. ככל שהזמן עובר והאוירה מתחממת הוא נזקק למגבת יותר ויותר ואני חושב על הנגנים שעובדים מאוד קשה ושליטתם באצבעות קריטית לנגינתם ודווקא להם אף אחד לא דאג למגבות.

E-Guitar להקת הליווי כוללת גיטרה חשמלית, גיטרה אקוסטית, שני בוזוקי, דרבוקה, קלידים ותופים. כל הנגנים מפגינים שליטה מדהימה בכלים ובסגנון, ההובלה עוברת מידי פעם מכלי לכלי ובסך הכל אני מופתע לגלות שהצליל מאוד ערב לאוזני שאינן מורגלות לצליל היווני. לפעמים נדמה לי שאני שומע קול כינור אך אין כינור על הבמה, כנראה הקלידים מתחזים למספר כלים נוספים.

 
S_Smile7 

S_Smile11

S_Smile12

Neri-Guitar

Bouzouki

Neri-Bouzouki

S_Smile9

חלק מהשירים הם ביוונית וחלקם בעברית. אני מכיר רק את אלה העבריים אך גם ליוונים יש ניחוח מוּכר. לסרנגה יש קול עם עושר נדיר והוא יודע להשתמש בו היטב. למיטב ידיעתי, סרנגה איננו כותב שירים או לחנים אלא בוחר לעצמו את המיטב ממה שכתבו עבורו אחרים. רבים משיריו בעברית הם למעשה גרסאות עבריות ללחנים יווניים.

מידי פעם סרנגה פונה אל הקהל ושואל איפה הרקדנים והרקדניות אלא שמזג האויר איננו מעודד יותר מידי לתנועה. פה ושם מישהי מנסה לזוז מעט לצלילי השירים ונרגעת די מהר כשהחום והלחות מכריעים אותה.

Water

חולצתו של סרנגה כבר רטובה לחלוטין מזיעתו. מאוחר יותר אגלה שגם חולצתי ספוגת זיעה למרות שאינני שר או רוקד. חם, חם מאוד. כבר אמרתי? השירים מוכרים ואני מגלה שבעצם מעולם לא הקשבתי למילים כראוי. השיר מונו שאליו התייחסתי כאל שיר דיכאון מסתבר בהאזנה קשובה כשיר אופטימי "מונו מונו, אני לבד וטוב לי מונו / כל החיים שלי הם מונו / מאהבה אני נמלט אין מאושר ממני". אני עדיין מחכה לאת תלכי בשדה אך בין שיר לשיר שלומי סרנגה מכריז שזוהי חפלה יוונית ואני מבין שהשיר לו אני מחכה לא שייך לכאן – חבל.

סרנגה מציג את המלווים מספר פעמים לאורך ההופעה ונותן להם מקום להתבטא. לקראת הסוף הוא מציג אותם אותם אחד לאחד, משה אטיה – גיטרה, נרי פרידנר – בוזוקי וגיטרה, אהרון קמיגורוב – קלידים, אודי אור חיים – תופים, דודו ניצני – דרבוקה, עודד גולדשמידט – באס, צפי שלמה – בוזוקי [את השמות העתקתי מרשימה אחרת, אינני זוכר בעל-פה את כל השמות למעט נרי פרידנר]. תוך כדי הצגת הנגנים הסולו עובר מנגן לנגן שמפגין את יכולתו.

בסיום ההופעה שלומי סרנגה שר לנו את שירו של אריס סאן הזכור לטוב 'דם דם' שמזכיר לי ימים בהם תקליטו של אריס סאן ותקליט יצירות של שופן הסתובבו לסירוגין על הפטיפון של אימי.

זהו, ההופעה נגמרה וכולנו רצים חזרה למזגן. לפני שנפרד אני ממליץ להאזין ל'את תלכי בשדה' בביצוע סרנגה וובליווי נרי פרידנר. לאחר האזנה ראשונה הקשיבו פעם נוספת ונסו להפריד את הקשב בין השירה לבין הליווי המדהים. זה ליווי שכל כך קסם לי וגרם לי לקנא בנגינתו של נרי פרידנר.

בסופו של יום אין לי כוונה לשנות את טעמי ולעבור מבלוז למוסיקה יוונית אך ההופעה היום השאירה לי פינה חמה בלב גם למוסיקה זו, אולי טיפה חמה מידי. בכל מקרה אני מחכה לשמוע על ההופעה הבאה של להקת Ouzone.

בשבוע הבא רמי קליינשטיין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: