מסיבת יומולדת – תיאטרון קרוב חוגג עשור

clip_image001אני אמנם יודע על קיומו של תיאטרון קרוב מאז הוקם בבית מרכזים לפני עשר שנים, אך רק לפני שנה הגעתי להכיר אותו ממש מקרוב והתאהבתי בו. התיאטרון מזוהה עם ניקו ניתאי שייסד אותו אבל מאז התיאטרון גדל, התפתח והתרחב והיום יש לו חיים משלו. הכל עדיין מנווט על ידי ניקו ניתאי ובכל זאת עולות בו לא מעט הפקות של יוצרים אחרים. חלקם עתודת התיאטרון הישראלי שפורצת לעצמה דרך ולצידם הדור הותיק של התיאטרון, זה שעשה כבר הכל על כל הבמות ובחר בסופו של יום בדבר האמיתי – תיאטרון איכותי, כזה שמכריח את הצופה לחשוב, תיאטרון שמעניק לנו חוויה שאנחנו נושאים איתנו הבייתה. קוראים לזה Nefila-Pinookפרינג'. יש מי שקורא לזה תיאטרון שוליים ויש שקוראים לזה תיאטרון עצמאי, אני קורא לזה תיאטרון. זה מבחינתי התיאטרון האמיתי, תיאטרון שאיננו מנסה לבדר בהבלים ולהתחנף לקהל עם קריצה גדולה לקוּפָּה, תיאטרון שחשובה לו יותר מכל העשיה האמנותית ואיננו מהסס לעשות דברים קשים לעיכול, תיאטרון שפונה לקהל שבא לחוות חוויה אישית ולשם כך מוכן להתאמץ מעט, תיאטרון שפונה אלי.

אני פוגש מידי פעם את ניקו ניתאי באירועי תיאטרון, בעיקר פרינג', שבהם שנינו יושבים בקהל. לפני מספר שנים נפגשנו במסדרונות פסטיבל סמולבמה של אוניברסיטת תל-אביב וסיפרתי לו שלפני שנים רבות ראיתי את 'הנפילה' בבית הובן הזכור לטוב. ניקו ניתאי סיפר לי על CursedWritersהמשכן החדש של תיאטרון קרוב בתחנה המרכזית אותו הקים לאחר שהמשכן הקודם נשרף ועמו נשרפה הגלימה השניה של שופט אסיר חרטה בשם קלמנס, הגלימה הראשונה הייתה שאולה ממחסני הבימה. באותה שנה תיאטרון קרוב אירח הצגות מפסטיבל סמולבמה וביניהן את ההצגה של ליבי – 'המטרוסקסואל'.

לפני שנה הגיעה אלי הידיעה שתיאטרון קרוב חוגג יום הולדת 35 להצגה הנפילה של ניקו ניתאי על-פי אלבר קאמי והצופים שנכחו בהצגות הראשונות LSDioמוזמנים להתארח, אז באתי לתיאטרון קרוב ובאותו יום נשביתי בקסם. כחיפאי אינני מזדמן לתחנה המרכזית של תל-אביב מספיק ורשימת ההצגות שאני עדיין רוצה לראות ארוכה ובכל זאת ראיתי לא מעט וחוויתי בתיאטרון זה חוויות עזות. בצאתנו מהקברט הסטירי איש הרוח הזונה והליצן בישר לנו ניקו ניתאי שבקרוב התיאטרון חוגג עשר שנים לקיומו.

אז הנה אנחנו, גיל ואני, בפינת התחנה המרכזית של תל אביב. חזית התיאטרון הומה אדם, אנחנו מביטים סביבנו, כמעט כולם כאן אנשי תיאטרון. לירון, לינור וליאור – אנשי השיווק, הפקות וקשרי לקוחות של התיאטרון – טורחים סביבנו וקורנים מאושר. לפני הכניסה מגישים יינות פונצ'ים וכיבוד קל. אכסדרת התיאטרון הפכה לתצוגת תפאורות שמזכירה לנו את מה שראינו ונותנת לנו טעימה ממה שעדיין עומד לפנינו. השעה היעודה כבר עברה ואסור עדיין להכנס לאולם. מידי פעם ניקו ניתאי מבליח מעבר לפרגוד לתת מספר הוראות ולאתר מישהו ונעלם חזרה. ניקו ניתאי ריכוזי מאוד והכל צריך לתקתק בדיוק לפי קצב הניצוח שלו. סוף סוף הוא פותח את הפרגוד ומזמין אותנו לאולם.

הבמה מקושטת בעפיפונים שנושאים את שמות ההצגות ומספרים את ההיסטוריה של התיאטרון. שתי השורות הראשונות מסומנות בשמות האנשים להם שמורים המקומות, בעיקר אנשי רשויות – נציגי בעלי המאה. שאר השורות מאוכלסות בעיקר באנשי תיאטרון. דיבורים, ברכות, כיבודים, נאומים ועוד דיבורים… על מסכת הברכות אפשר לקרוא בynet , אני כאן בשביל ההצגות. ניקו ניתאי מודה לכל המברכים בהתרגשות ניכרת ומוביל אותנו אל קטעי ההצגות. קטע מ'הקומוניזם לחולי נפש' גורם לגיל ולי להחליף מבטים שאומרים שחייבים לראות את ההצגה, שד היער, כוכב בלי שם שראינו לפני יומיים, האנטומיה של הנפש… חייבים לראות, האיש משם – כבר ראיתי, הזבובים… מסקרן, מלון אירופה… עדיין לא ראינו, מה? ריחואנה, א"א אישה אלימה, אדיפוס בקולונוס… כבר מזמן מצפה לתורו, הנבחרים… קברט עם רעיון מעורר ומוסיקה מדהימה – לראות… בין טעימות המחזות משובצים קטעים מאיש הרוח הזונה והליצן. חלק מהשחקנים שמשתתפים בהצגות לא יכלו להגיע לערב זה ואת מקום רובם ממלא ניקו ניתאי שביים את מרבית ההצגות ומכיר את כל התפקידים היטב. כל כך הרבה הצגות טובות שעדיין לא ראיתי, אני צריך להגיע יותר לתל אביב להשלים את החסר.

'אל תפחדו רבותי' מאיש הרוח הזונה והליצן חותם את סדרת טעימות התיאטרון והקהל מוחא כפיים בהתלהבות. מנהלת השיווק, לירון בן-עזרא, מנסה להשתיק את הקהל, יש לה משהו חשוב להגיד. ניקו ניתאי מביט בה במבט מוזר, הוא קונטרול פריק שיודע בדיוק מה אמור לקרות בכל רגע וקורה כאן משהו לא צפוי. מחיאות הכפיים משתתקות ולירון מודיעה לנו שהיא כבר יודעת שתשלם על זה… ניקו ניתאי לא אוהב הפתעות ובכל זאת היא הכינה לו הפתעה. בשלב זה ניקו ניתאי נושא לעברה מבטי אימה משתוממים ואז מוקרן על המסך סרט ובו אנשי תיאטרון מהשורה הראשונה מספרים על תיאטרון קרוב ומברכים אותו ליום חגו – הנה הסרט:

בסיום הסרט נראה שניקו ניתאי ממש מתרגש מהמחווה, יש לי הרגשה שלירון יצאה מההפתעה בשלום.

מחוץ לאולם אנחנו מגלים להפתעתנו שמחכה לנו ממש ארוחה. כולם ניגשים לאכול ומברכים את ניקו ניתאי – חתן השמחה. כמעט בלתי אפשרי להגיע אליו, כולם חונקים אותו באהבה והוא משיב לכולם. גיל מציין בפני שכל הנוכחים הם אנשי תיאטרון או אנשי ציבור, רק אנחנו – גיל ואני – סתם קהל של תיאטרון. בדיוק מזדמן לנו רגע שאפשר לגשת אל ניקו ניתאי ואני חוזר בפניו על דברי גיל ומסכם באמירה שהקהל נהנה הערב מאוד.

זהו, הגיע הזמן לשוב לחיפה. בדרך אנחנו מנסים לשחזר את מה שראינו ולתכנן את הגיחות הבאות לתיאטרון קרוב, מצפות לנו שם עוד הרבה מאוד הצגות מעולות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לירון  ביום 21 בפברואר 2011 בשעה 15:59

  יוסי היקר, אחרי הכתבה בYNET נדמה היה לי שאי אפשר לרגש אותי יותר והנה הצלחת, בתשומת הלב שלך לפרטים הסמויים מהעין ובכתיבתך הרגישה. באחת התגובות שכתבו לך על "איש הרוח הזונה והליצן" שלנו תהו האם אתה בן אדם אמיתי, אלמלא ראיתי אותך באירוע הייתי תוהה על כך גם.
  שמחה שיצאתי בשלום מההפתעה 🙂
  תודה מקרב לב,
  לירון

  אהבתי

 • לינור  ביום 26 בפברואר 2011 בשעה 17:39

  כיף הרבה יותר לשמוע את הדברים הללו מפי הקהל ולא מפי אנשי התיאטרון או הפוליטיקה.
  תודה תודה תודה, יוסי היקר על כל המילים החמות והמרגשות.
  לינור

  אהבתי

  • יוסי רן  ביום 26 בפברואר 2011 בשעה 21:38

   לירון ולינור,

   אני שמח לדעת שאתן מפיקות הנאה מסיפורי חוויותי.
   מאז גיליתי את קסמו של תיאטרון קרוב אני מחפש כל הזדמנות להגיע מחיפה ולהשלים חוסרי צפיה של שנים. תוכלו לקרוא את חוויותי מהתיאטרון שהופך להיות תיאטרון הבית שלי בתל-אביב באמצעות הקישור: https://tarboot.wordpress.com/category/קרוב

   תודה ולהתראות בהצגות הבאות,
   – יוסי

   אהבתי

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: