קישורי ויקיפדיה לתרבות הפנאי נמחקו לתפארת מדינת ישראל

ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל נמחה זכר תרבות הפנאי מויקיפדיה.

imageכמנהגי מזה שנים, ביום העצמאות של מדינת ישראל בשעה אחת עשרה אני מתייצב לפני הטלוויזיה לצפיה באחד מאירועי התרבות המרתקים ביותר שמכבדים את המדינה ומורשתה – חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי. כפי שקוראי יודעים, אני נוהג לספר כאן על חוויותי מאירועי תרבות שאני מעוניין לזכור, והחידון הוא אחד מהם. בשנים האחרונות, בעצם – מאז שקיים הבלוג, אני מצרף לערך חידון התנ"ך בויקיפדיה קישור חיצוני אל הרשימה שמתארת את האירוע מאותה שנה ואת חוויותי.

ביום העצמאות ה 64 למדינת ישראל צפיתי במשדר, וכמנהגי כתבתי את חוויותי כדי להעלותן לתרבות הפנאי. כשעה לאחר סיום החידון העליתי את הרשימה חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ב 2012  במצבה הראשוני, עדיין ללא התמונות. כשעה מאוחר יותר, לאחר הגהה עצמית, צירפתי את הקישור לדף הויקיפדיה של חידון התנ"ך במתכונת השנים הקודמות.

דקות ספורות לאחר שהעליתי את הקישור הופיעו בנתוני הכניסות לתרבות הפנאי הקישורים הבאים מויקיפדיה: חידון התנ"ך, מייקל (הצגה), נעה בירון, הדר רצון-רותם, מירב שירום, ז'אק פרוור, ערב עירוני, וניקו ניתאי. את הקישור לחידון התנ"ך אני יצרתי, אך מרבית האחרים נוצרו על ידי אנשים שאינני יודע אפילו מיהם. הופתעתי, ואף הוחמאתי מכך שאנשים זרים מצאו לנכון לקשר את רשימותי בתרבות הפנאי לערכים שכתבו בויקיפדיה. התחלתי לעבור בין הערכים ותוך כך גיליתי שהקישורים אל תרבות הפנאי מתחילים להיעלם מהם. גם מחידון התנ"ך נעלמו כל הקישורים לתרבות הפנאי, הישנים וגם החדש.

התופעה נראתה לי מוזרה. בדקתי ומצאתי שהקישורים מדף חידון התנ"ך לתרבות הפנאי הוסרו על-ידי ברוקולי. מה שהפליא אותי יותר, הוא המחיקה השיטתית של כל הקישורים האחרים לתרבות הפנאי. אינני בקיא ברזי עריכת הויקיפדיה, לכן לקח לי לא מעט זמן לגלות היכן רשומות כל המחיקות. לבסוף מצאתי:

14:36, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-191)‏ . . מירב שירום ‏ (פרסומת)
14:36, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-207)‏ . . הדר רצון-רותם ‏ (פרסומת)
14:35, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-54)‏ . . ז'אק פרוור ‏ (פרסומי, לא קשור)
14:34, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-396)‏ . . ערב עירוני ‏ (לא אנציקלופדי)
14:33, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-126)‏ . . מייקל (הצגה) ‏ (פרסומת)
14:33, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-132)‏ . . נעה בירון ‏ (פרסומת)
14:31, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-234)‏ . . ניקו ניתאי ‏ (פרסומת)
14:30, 26 באפריל 2012 (הבדל | היסטוריה) . . (-487)‏ . . חידון התנ"ך ‏ (מיותר, פרסומי)

שש דקות הספיקו לברוקולי לקרוא את כל הרשימות ולגלות שמרביתן פרסומות וחלקן לא קשור, לא אנציקלופדי או מיותר. אין ספק שברוקולי מפגין כאן קצב קריאה ומחיקה ראוי לציון, אך לא כל-כך ברור לי מה בעצם מפרסמים כאן לדעתו.

אינני סבור שיש בתרבות הפנאי מידע אנציקלופדי. אילו חשבתי שאני כותב מידע מעין זה, הייתי תורם אותו ברצון לויקיפדיה. אני מתאר את חוויותי מאירועי תרבות בבלוג אישי – לכן אלה שרצו להפנות למידע צירפו קישורים חיצוניים ולא ציטטו את המידע אל תוך דפי הויקיפדיה.

בעניין חידון התנ"ך שאחריו אני עוקב באדיקות מידי שנה, המצב שונה לחלוטין. הערך בויקיפדיה איננו מציג את אופי החידון והחידות – דבר שאני חיפשתי לא מעט. לכן, כשירות לציבור הקוראים, החלטתי להוסיף לאזור הקישורים החיצוניים שבשולי הדף קישור אל רשימותי, בהן אני מציין את שמות המתמודדים, את רוח החידון וטעימה מהחידות. באותו אזור ניתן למצוא גם קישורים חיצוניים לדף שמציין את שמות הזוכים ולכתבה בעיתון הארץ. הקישור אמנם מוביל קודם כל לפירסומות אך הכתבה שבתוכו בהחלט ראויה להיות קישור חיצוני. הקישורים שאינם מובילים לתרבות הפנאי נמצאו כשרים.

אני אמנם מעט משוחד לטובת תרבות הפנאי, אך אינני סבור שהבלוג מכיל כזאת תועבה שחשוב להיחפז כל-כך ולהסיר כל זכר ממנה מכל פינות הויקיפדיה. ניסיתי לברר מה עורר את זעמו של ברוקולי עד כדי כך שהחליט לטהר את כל הויקיפדיה מקישורים לתרבות הפנאי שדבקו בה.

בדרך כלל אני נוטה לכתוב לגופו של עניין ונמנע מלהתייחס לגופו של אדם, אלא שבמקרה זה לא הצלחתי להבין מדוע מישהו טרח לגלות קישורים שאפילו אני לא הייתי מודע לקיומם, לכן ניסיתי למצוא מהן דעותיו של אותו אדם שמסתתר מאחורי שמו של הירק. מצאתי שברוקולי מתאר את עצמו כבן 27 שנים שתורם לויקיפדיה למעלה מחמש שנים. הוא עוקב אחר שינויים, נלחם במשחיתים, מאמין בגישה של נקיטת יד קשה כלפי משחיתים וגאה לשרת ביחידת העילית ויקיפדיה. ברוקולי הוא יהודי דתי, שומר שבת, בן ללאום היהודי, ציוני וימני, דוגל במדינת ישראל כמדינה יהודית. בנוסף הוא מתנגד לעישון, אוהד את מועדון הכדורגל ארסנל ואת מכבי תל אביב בכדורסל, לא חוצה באור אדום ורואה בחצייה באור אדום עבירה שלא מעריכים אותה נכון, וכן הוא לומד או למד באוניברסיטה הפתוחה. ברוקולי מעיד על עצמו שהוא בעל ידע בביולוגיה, בפיזיקה, בכימיה, בביוכימיה, במדעי החיים, במיקרוביולוגיה ובאסטרונומיה. הרבה יותר ממה שאני מעז להעיד על עצמי אחרי עשרות שנות לימוד ומחקר בתחומים שונים. הוא גם ציווה כי לאחר מותו ייתרמו איבריו להשתלה. (ממש כמוני).

אחרי שתהיתי מעט על קנקנו של ברוקולי, שבתי לקרוא את רשימותי דרך הפריזמה שלו וגיליתי שאני כותב שאינני דתי או מסורתי, אני יהודי תרבותי שנהנה להכיר את התרבות העולמית, ורואה בתנ"ך את היצירה הספרותית האולטימטיבית, בנוסף להיותו הבסיס ההיסטורי שמגדיר אותי ואת כולנו כיהודים. מצאתי גם שאני עוקץ לא מעט את ראש ממשלתנו, עקיצות שבנימין נתניהו, שניחן בחוש הומור, היה מקבל בחיוך, אך אינני יודע כיצד תתפסנה בעיני ברוקולי. במקומות אחרים מצאתי שאני מעמיד את התנ"ך בשורה אחת עם שירי רחל ועם שירי לאה גולדברג. הרשימה שקדמה לזו על חידון התנ"ך היא לא נהפוך לשיר ! – לפחות לא אני.

ככלות הכל, אינני סבור שברוקולי השקיע בקריאת תרבות הפנאי מעבר לאותן שש דקות של טיהור הלינקים, ולכן לא נחשף יתר על המידה לתוכן תרבות הפנאי. מצאתי לנכון לקרוא עליו ולהתעמק במעשיו כדי לנסות ללמוד כיצד להיטיב את דרכי ולהיות ראוי לשמש כקישור חיצוני לויקיפדיה. לאחר שהבנתי שהשיקולים אינם בהכרח עניניים, התפניתי להזיז את האגו הצידה ולחשוב מה לי בצע להיות מקושר לויקיפדיה. ובכן, לי אין כל תועלת מהקישור בויקיפדיה, כך שבמידה שתרומתי איננה ראויה – אין סיבה שתהיה מקושרת לשם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ליבי רן  ביום 28 באפריל 2012 בשעה 05:40

  אירוני – הציטוט האחרון ברשימת הציטוטים של ברוקולי, הוא:
  "לעולם אל תפריע לאויב שלך כשהוא עושה טעות."
  – נפוליאון

  הפריע גם הפריע.

  אהבתי

  • יוסי רן  ביום 28 באפריל 2012 בשעה 11:15

   אני בטוח שברוקולי משוכנע שהוא עושה עבודת קודש מסוג 'וּבִעַרְתָּ הָרָע, מִקִּרְבֶּךָ'
   [הביטוי מופיע שש פעמים בדברים י"ג עד כ"ב – מתמודדי חידון התנ"ך יודעים לצטט את כולם]

   אהבתי

 • רוני רוזמן  ביום 28 באפריל 2012 בשעה 08:32

  לא ממש הבנתי עד הסוף. הבחור הזה מונה ע"י ויקיפדיה לערוך תכני תרבות? תכנים כלליים? אי אפשר לדבר איתו? עם הממונים מעליו?

  אהבתי

  • יוסי רן  ביום 28 באפריל 2012 בשעה 11:08

   ויקיפדיה, כהגדרתה, היא "מיזם רב לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך". יש כאן פתח להשחתה, לכן הערכים בויקיפדיה העברית מנוטרים על ידי כמאה מנטרים שברוקולי הוא אחד מהם. רק שישה שמבין המנטרים מזדהים בשמם, כל האחרים מסתתרים מאחורי כינויים.
   אין לי עניין לקבל קוראים דווקא מויקיפדיה. הקישורים שהכנסתי לערך חידון התנ"ך הם תרומתי לציבור שמעוניין לקרוא על חווית החידון. ציבור זה מגיע לתרבות הפנאי ישירות – ללא התיווך של ויקיפדיה, לכן אין לי כל רצון או סיבה לדבר עם ברוקולי או עם כל ירק אחר שמסתתר מאחורי כינוי.

   אהבתי

 • anonymous  ביום 28 באפריל 2012 בשעה 18:15

  אני, במקומך, לא הייתי מתרגש. ויקיפדיה העברית היא מקום מאוד, מאוד מוזר והניהול שלו מאוד שונה מויקיפדיאות בשפות אחרות. לא יכול להגיד לך הרבה על למה ואיך, כי אני כמוך ראיתי דברים דומים ואפילו יותר הזוים. הרבה פעמים לא תראה אפילו הסבר לדברים. לא רוצה להגיד דברים רעים על דבר שהוא סה"כ אוצר ידע מדהים אבל מזה שנים אני ראה סיפורים כמו שלך או דומים כל כמה זמן.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: