הצד הסמוי של השמחה [סֶרֶה פרינס הלברסון]

clip_image002סיפור משפחתי מרגש ומרתק של משפחה שאיננה בעצם משפחה אחת אלא הרכב מסובך למדי של פרטים וקבוצות שהתחברו לחיות יחד ולחוד כאשר דווקא אלה שאינם הם הגורם המקשר והמפריד כאחד. מבלבל? בעצם לא כל כך. הסיפור מסופר בפשטות בסגנון קולח ונח לקריאה. העלילה מחולקת בקצב ראוי לפרקים קצרים שמאפשרים לעצור במקומות שונים ולשוב לקריאה ללא מאמץ.

גיבורת הספר, אֵלָה בִּין, הגיעה אל המנוחה ואל הנחלה בחיק משפחתו האוהבת של ג'ו – בעלה השני. נישואיה הראשונים לא צלחו וכל מאמציה להביא ילדים לעולם נחלו כישלון. אנחנו פוגשים אותה כשהיא אימם החורגת של ילדיו של ג'ו – אם טובה ואהובה על ידי ילדיה וכל משפחת בעלה החדש. משפחה ממוצא איטלקי שחוותה התעללות והשפלה מצד השלטונות באמריקה של מלחמת העולם השניה בגלל היותם נתיני ארץ אויב. גם משפחת קפוזי איננה חפה מתסבוכות פנימיות, אך הם יודעים שאחדות המשפחה היא מעל הכל.

כבר בתחילת הספר שוטף גל גדול את שלוות עולמה החדש של אֵלָה ומערבל את כל היוצרות. לפתע נחשפים סודות מן העבר שגולשים אל ההווה ומאיימים למוטט אותה ואת משפחתה. הספר סוחף את הקורא – אותי – אל תוך המערבולות ומרגש מאוד. התנהגות מרבית הנפשות הפועלות איננה צפויה ורק ממרחק זמן מה מתבררות הסיבות לכל מיני תגובות מפתיעות. בדרך כלל אֵלָה מעוררת גלי אהדה וכולם, כולל אותי, רוצים להיות לצידה, לעודד ואף לעזור. בשלב מסויים מצפונה גורם לה לנהוג לא על פי טובתה אלא על פי מה שנראה בעיניה כצודק וכך היא מתמרנת את עצמה למקום לא רצוי. יתר על כן, היא מכעיסה את משפחתה המאמצת – משפחתו האיטלקית המאוד אמוציונלית של ג'ו, בעלה שנטרף אל בין הגלים.

הספר מציג דילמות של שתי אמהות, אלה – האם החורגת הטובה והאהובה, וכנגדה האם הביולוגית שנטשה את משפחתה. כנגדן מוצגות המצוקות של הילדים שנקרעים בין שתי אמהות וכן של משפחה שלמה אוהבת ומחבקת שנוקטת עמדה ברורה ומתקשה להתמודד עם החלטות האם. ברקע מתגלגל משפט שמנסה להפוך למעין משפט שלמה אך איננו כזה. בקיצור, בעיות לא חסרות והמצב נראה כחסר סיכוי. אני תוהה כיצד תצליח המחברת לפתור את התסבוכת שיצרה ואז לאכזבתי היא בוחרת בפתרון "האל מן המכונה" ומגלגלת את הסיפור בדרך חלקלקה לסיום חיובי. נכון, זה היה צפוי, פשוט לא ניתן למצוא פיתרון טוב יותר.

ספר נעים לקריאה שמעמת את הקורא עם דילמות אנושיות מרתקות שגוררות אותו למעורבות רגשית. נהניתי מאוד במהלך הקריאה ומייד עם סיום הקריאה עברתי אל הספר הבא ללא משקעים מטרידים – לטוב ולרע.

בקו התחתון – שווה קריאה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: