חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ג 2013 – חידון היובל

imageהשנה אנו חוגגים חמישים שנה לחידון התנ"ך והחידון מתקיים בסימן בִּמְשֹׁךְ הַיֹּבֵל הֵמָּה יַעֲלוּ בָהָר.

המתכונת מוכרת היטב – המנחה הוא כתמיד הדוקטור אבשלום קור והאירוע נפתח בשירים, נאומים, כיבודים, חלוקת תעודות לחתני שלבי הביניים, ועוד נאומים… יוסף שער, מראשי מחברי החידות, מספר על יוזמת בן גוריון לחידון התנ"ך הראשון לפני חמישים שנה שנה. כבר עברה מחצית השעה ועדיין איננו רואים באופק את הנושא לשמו התכנסנו – חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי.

סוף סוף מציגים את גיבורי האירוע – המתמודדים על כתר התנ"ך לשנה זו הם:

ישי אייזנברג מארה"ב
אסתר לוי מפנמה
שלמה אבידן וייטי מקנדה
אליאור בביאן מישראל
אדוארדו רפאל עבדי ממקסיקו
שמואל כהן מדרום אפריקה
נח כהן מקנדה
יהשע סילברה מארה"ב

דוד ריפסמן מקנדה
שלהבת שוורץ מארהב
ליאורה ברוורמן מישראל
אריאך קלמן מקנדה
קורן קאזס מישראל
אברהם נפתלי איזקסון ממקסיקו
אלירן אלישע מישראל
חיים טבלה ממקסיקו

אני כבר חושב שפנינו אל החידון ואז נקרא היושב ראש יולי אדלשטיין לשאת נאום נוסף… כולם אומרים דברי טעם, אבל לא לשם כך אני מוותר על כל שאר עיסוקי יום העצמאות. השעה 11:45 – החידון מתחיל. את שאלות החלק הראשון מציגים אנשים שיש להם סיפור אישי מרתק שמוביל אל החידה.

את החידה הראשונה מציגה מיכל אנסקי, נכדתו של פרופסור חיים גבריהו – יוזם חידוני התנ”ך. מיכל אנסקי, שמוכרת לנו היטב מתחרות אחרת, משייטת בין צרורות ירקות וראשי סלרי מדהימים בגודלם וביופיים בשוק האיכרים שיסדה בנמל תל אביב ומגיעה אל החידה: וַיְלַמְּדוּ, בִּיהוּדָה, וְעִמָּהֶם, סֵפֶר תּוֹרַת יְהוָה; וַיָּסֹבּוּ בְּכָל-עָרֵי יְהוּדָה, וַיְלַמְּדוּ בָּעָם – מי המלך ומי האנשים שבצעו את השליחות? ישי אייזנברג מגיש את התשובה במלואה וזוכה, מן הסתם, במלוא הנקודות.

אייל ברטוב – צלם טבע – מספר על צילומי חיות שביצע בשדה בוקר עבור ניישונל גאוגרפיק. שאלתו נשענת על הפסוק: כִּי גַם-אַיֶּלֶת בַּשָּׂדֶה, יָלְדָה וְעָזוֹב: כִּי לֹא-הָיָה, דֶּשֶׁא. וּפְרָאִים עָמְדוּ עַל-שְׁפָיִם, שָׁאֲפוּ רוּחַ כַּתַּנִּיםשלמה אבידן וויטי עונה תשובה מלאה בעניין ירמיהו והבצורת. את התשובה לשאלה זו גם אני יודע.

אוצרת מוזיאון ישראל ד"ר סילביה רוזנברג מספרת על הורדוס שהטביע חותמו על אתרים ואירועים בהירודיון וביריחו ושאלתה נוגעת לפסוק: וַיִּבֶן עֻזִּיָּהוּ מִגְדָּלִים בִּירוּשָׁלִַם, עַל-שַׁעַר הַפִּנָּה וְעַל-שַׁעַר הַגַּיְא וְעַל-הַמִּקְצוֹעַ; וַיְחַזְּקֵם. וַיִּבֶן מִגְדָּלִים בַּמִּדְבָּר, וַיַּחְצֹב בֹּרוֹת רַבִּים. מן הפסוק נגרעו מספר מילים שעליהן נסבה השאלה. אני יודע את התשובה – הרי שרתי לא פעם את השיר שמבוסס על הפסוק. גם אליאור בביאן נותן תשובה מלאה, מספק את כל רשימת המקומות ששמותיהם נגרעו מהפסוק וזוכה בכל הנקודות.

ישי אוליאל – אלוף העולם בטניס לצעירים – בן 12 מרמלה – מספר על דרך החתחתים שעבר עד שנמצא מאמן שיאמין ביכולותיו ויוביל אותו אל האליפות. והשאלה: אֲנִי, שְׁלֹשֶׁת הַחִצִּים צִדָּה אוֹרֶה, לְשַׁלַּח-לִי, לְמַטָּרָה. וְהִנֵּה אֶשְׁלַח אֶת-הַנַּעַר, לֵךְ מְצָא אֶת-הַחִצִּים – מי ירה את החיצים ומה היה המידע הנדרש? אדוארדו רפאל עבדי משיב תשובה מלאה.

יצחק גוטליב, פרופסור למקרא שהשתתף בחידון העולמי הראשון שואל בעניין הפסוק: שְׁאַל מָה אֶעֱשֶׂה-לָּךְ, בְּטֶרֶם, אֶלָּקַח מֵעִמָּךְ – מי הנביא ומה בקשתו – שמואל כהן מציג תשובה מלאה.

הרצל שחף קליג' – איש חיל הים שהשתתף בחידון התנ"ך הראשון, מספר על אירוע ממעללי חיל הים ושאלתו אומרת שהכתוב מספר על מלחי אוניה וַיַּחְתְּרוּ הָאֲנָשִׁים, לְהָשִׁיב אֶל-הַיַּבָּשָׁה-וְלֹא יָכֹלוּ: כִּי הַיָּם, הוֹלֵךְ וְסֹעֵר עֲלֵיהֶם. והשאלה היא מאיזו עיר יצאה האוניה ומה הסיבה לסערה – הפוגה לצורך כניסת ראש הממשלה ורעייתו… לחיצות ידיים… כיבודים הכרחיים… החידון ממתין… וממשיכים – נח כהן מקנדה נותן תשובה מלאה.

שמעון גרייניץ, מנהל מעון "עתידות" לילדים בעלי מוגבלויות, מציג את תרומתם של הילדים ליצור חלקים בפרוייקט כיפת ברזל ושואל על מפעל בניה שבמהלכו חֲצִי נְעָרַי עֹשִׂים בַּמְּלָאכָה, וְחֶצְיָם מַחֲזִיקִים וְהָרְמָחִים הַמָּגִנִּים, וְהַקְּשָׁתוֹת וְהַשִּׁרְיֹנִים – מי המנהיג ומה היה מפעל הבניה. תשובתו של יהשע סילברה מלאה.

שמחה רותם ממורדי גטו ורשה מספר על המרד ומתאר קבוצת לוחמים כִּי גִבֹּרִים הֵמָּה וּמָרֵי נֶפֶשׁ הֵמָּה, כְּדֹב שַׁכּוּל, בַּשָּׂדֶה – מי האיש ומי קבוצת הלוחמים. דוד ריפסמן – 10 נקודות – תשובה מלאה.

העיתונאי בעז ביסמוט, שחדר לאירן ולעוד מדינות אויב, מספר על מפגש עם רפסנג'אני אחרי שמעד בלשונו, ענה לטלפון בעברית ובכל זאת שרד את האירוע ואפילו הגיע למסיבת עיתונאים עם אחמדאינג'אד ולמפגש פנים אל פנים. שאלתו מתייחסת לכתוב: וָאָבוֹא, אֶל-פַּחֲווֹת עֵבֶר הַנָּהָר, וָאֶתְּנָה לָהֶם, אֵת אִגְּרוֹת הַמֶּלֶךְ; וַיִּשְׁלַח עִמִּי הַמֶּלֶךְ, שָׂרֵי חַיִל וּפָרָשִׁים – מי המנהיג? ציין בקשה נוספת… שלהבת שוורץ – תשובה מלאה.

מנחם גולדברג מייסד כפר קדם שמציג את צורת החיים של אבותינו בישוב הושעיה מסייר איתנו בכפר, מציג בפנינו את הפעילות המתרחשת בו ולבסוף יונת דואר מביאה לו את כתב החידה: הנביא מנבא מִי-אֵלֶּה, כָּעָב תְּעוּפֶינָה; וְכַיּוֹנִים, אֶל-אֲרֻבֹּתֵיהֶם – מי הנביא ומה יובא על גבי הגמלים … ליאורה ברוורמן עונה שהנביא הוא ישעיהו ובעניין מה שיובא על גבי גמלים מצטטת שִׁפְעַת גְּמַלִּים תְּכַסֵּךְ, בִּכְרֵי מִדְיָן וְעֵיפָה–כֻּלָּם, מִשְּׁבָא יָבֹאוּ; זָהָב וּלְבוֹנָה יִשָּׂאוּ, וּתְהִלֹּת יְהוָה יְבַשֵּׂרוּ. כָּל-צֹאן קֵדָר יִקָּבְצוּ לָךְ, אֵילֵי נְבָיוֹת יְשָׁרְתוּנֶךְ; יַעֲלוּ עַל-רָצוֹן מִזְבְּחִי, וּבֵית תִּפְאַרְתִּי אֲפָאֵר – תשובה מלאה 10 נקודות.

אפרת ניסימוב מהסוכנות היהודית מספרת על מפגשים בין יהודי ניו-יורק, הונגריה וישראל שכללו ביקור בבית קברות עברי בהונגריה. והשאלה – נביא מנבא הִנְנִי מוֹשִׁיעַ אֶת-עַמִּי מֵאֶרֶץ מִזְרָח, וּמֵאֶרֶץ, מְבוֹא הַשָּׁמֶשׁ. וְהֵבֵאתִי אֹתָם, וְשָׁכְנוּ בְּתוֹךְ יְרוּשָׁלִָם; וְהָיוּ-לִי לְעָם, וַאֲנִי אֶהְיֶה לָהֶם לֵאלֹהִים – מי הנביא? וכיצד תקרא העיר ירושלים? אריאל קלמן מקנדה עונה תשובה חלקית וצובר חמש נקודות.

סגן אמיר מועדי, נכדו של שייך ג'אבר מועדי שיזם כחבר כנסת את חוק גיוס הדרוזים לצהל, מספר על פעילותו כקצין תקשוב בסוללות כיפת ברזל ושאלתו נוגעת למי שלפני המלחמה וַיַּעַשׂ לוֹ … קַרְנֵי בַרְזֶל; וַיֹּאמֶר כֹּה-אָמַר יְהוָה, בְּאֵלֶּה תְּנַגַּח אֶת … עַד-כַּלֹּתָם. מי האיש שעשה לו קרני ברזל? ונגד מי הייתה המלחמה? קורן קאזס עונה תשובה מלאה – עשר נקודות.

הפרופסור אדם זִרְטָל מספר על ממצאים ארכיאולוגיים שמצא בעיר חרושת הגויים – בירתו של סיסרא. הממצאים מתאימים לסרדיניה וככל הנראה הגיעו אלינו בדרך הים. החידה מתייחסת לכתוב: וַיַּזְעֵק סִיסְרָא אֶת-כָּל-רִכְבּוֹ, תְּשַׁע מֵאוֹת רֶכֶב בַּרְזֶל, וְאֶת-כָּל-הָעָם, אֲשֶׁר אִתּוֹ–מֵחֲרֹשֶׁת הַגּוֹיִם, אֶל-נַחַל קִישׁוֹן – מי עמדו בראש מחנה ישראל? ומאילו שבטים הגיעו הלוחמים? אברהם נפתלי איזקסון משיב תשובה מלאה.

עמוס תמם שמגלם את קזבלן בגרסת התיאטרון הקאמרי למחזמר – מספר על ההצגה ועל עצמו ושואל על איש אחד שעליו נכתב וּמִי בְכָל-עֲבָדֶיךָ נֶאֱמָן, וַחֲתַן הַמֶּלֶךְ וְסָר אֶל-מִשְׁמַעְתֶּךָ וְנִכְבָּד בְּבֵיתֶךָ – מי האיש? ומה היה המעשה? – אלירן אלישע משיב תשובה חלקית – חמש נקודות.

לקראת החידה האחרונה בחלק זה, צוות החידון יצא לשוק מחנה יהודה והנה אנחנו סוגרים מעגל עם מיכל אנסקי שהחלה את סבב השאלות בְּשׁוּק האיכרים בתל אביב. אנשי החידון מדברים עם סוחרי השוק על החידון תוך שיבוץ קטעים מהמערכון של אורי זהר ואריק איינשטיין שבו מוזכר האיש תחת גפנו ותחת תאנתו ובכך בדיוק עוסקת השאלה: וַיֵּשֶׁב יְהוּדָה וְיִשְׂרָאֵל לָבֶטַח, אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ – מי המלך? ומה גבולות ממלכתו? – חיים טבילה משיב תשובה מלאה.

תם השלב הראשון. שיר, ומתחיל השלב השני. כל הנקודות נמחקו. לכל מתמודד מוצגת שאלה שמורכבת מסדרת רמזים שמובילים אל הספר שאליו מתייחסות החידות הבאות – חמש חידות מהירות שיש להשיב עליהן תוך דקה אחת.

ישי אייזנברג יורה את התשובות עוד בטרם הספיק המנחה לסיים את קריאתם. נותר לו עודף זמן מרשים והוא כמובן זוכה בכל הנקודות.
שלמה אבידן וויטי מפגין בקיאות חלקית וזוכה ב 19 נקודות.
אליאור בביאן נחפז מידי בתשובותיו, טועה בתשובה אחת, מספיק לתקן תשובה אחרת במועד ומקבל 25 נקודות.
דוד ריפסמן מתקשה לזהות את הספר ונזקק לרמז נוסף. נראה שהוא בבלק אאוט – די חסר אונים – 19 נקודות.
שלהבת שוורץ נזקקת לרמז שני לזהוי ספר שמות, עונה על 4 מבין 5 השאלות ומקבלת 21 נקודות.
ליאורה ברוורמן נזקקת גם כן לרמז שני – כל התשובות נכונות – 25 נקודות.
קורן קאזס נזקק לרמז שני, עונה נכונה על 4 מבין חמש השאלות ומקבל 23 נקודות.
חיים טבילה מזהה את הספר אחרי 2 רמזים, עונה כשורה על 2 מבין 5 השאלות ומקבל 13 נקודות.

clip_image002

חבורת חיילים שרה שיר והמתמודדים המובילים ממשיכים לשאלת ראש הממשלה. ראש הממשלה בקיא בתנ”ך וחריף לשון. הוא מציג בצורה מעניינת את החוויה האישית שלו ומגיע אל השאלה. קריאה רהוטה, דיקציה מושלמת והקפדה על הטעמה נכונה מעבירים אלינו לא רק את הכתוב אלא גם את המשמעות. שאלת ראש הממשלה עוסקת לכבוד שנת היובל בנבואות נחמה לימים טובים יותר. הנה שאלת ראש הממשלה:

1. מי אמר הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה, וְהִשְׁלַחְתִּי רָעָב, בָּאָרֶץ: לֹא-רָעָב לַלֶּחֶם, וְלֹא-צָמָא לַמַּיִם–כִּי אִם-לִשְׁמֹעַ, אֵת דִּבְרֵי יְהוָה. – עמוס

2. מי אמר הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה; וְכָרַתִּי, אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת-בֵּית יְהוּדָה-בְּרִית חֲדָשָׁה. – ירמיהו

3. מי אמר הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה, וְנִגַּשׁ חוֹרֵשׁ בַּקֹּצֵר, וְדֹרֵךְ עֲנָבִים בְּמֹשֵׁךְ הַזָּרַע; וְהִטִּיפוּ הֶהָרִים עָסִיס, וְכָל-הַגְּבָעוֹת תִּתְמוֹגַגְנָה – עמוס

4. מי אמר כֹּה אָמַר, יְהוָה צְבָאוֹת, עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת, בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלִָם; וְאִישׁ מִשְׁעַנְתּוֹ בְּיָדוֹ, מֵרֹב יָמִים – זכריה

5. מי אמר הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם-יְהוָה; וְנִבְנְתָה הָעִיר לַיהוָה, מִמִּגְדַּל חֲנַנְאֵל שַׁעַר הַפִּנָּה. וְיָצָא עוֹד קָו הַמִּדָּה, נֶגְדּוֹ, עַל, גִּבְעַת גָּרֵב; וְנָסַב, גֹּעָתָה. וְכָל-הָעֵמֶק הַפְּגָרִים וְהַדֶּשֶׁן וְכָל- הַשְּׁדֵמוֹת עַד-נַחַל קִדְרוֹן עַד-פִּנַּת שַׁעַר הַסּוּסִים, מִזְרָחָה–קֹדֶשׁ, לַיהוָה: לֹא-יִנָּתֵשׁ וְלֹא-יֵהָרֵס עוֹד, לְעוֹלָם. – ירמיהו

6. מי אמר בָּעֵת הַהִיא אָבִיא אֶתְכֶם, וּבָעֵת קַבְּצִי אֶתְכֶם: כִּי-אֶתֵּן אֶתְכֶם לְשֵׁם וְלִתְהִלָּה, בְּכֹל עַמֵּי הָאָרֶץ – צפניה

7. מי אמר וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם – ישעיהו

8. מי אמר הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם-יְהוָה, וַהֲקִמֹתִי לְדָוִד צֶמַח צַדִּיק; וּמָלַךְ מֶלֶךְ וְהִשְׂכִּיל, וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ. ובְּיָמָיו תִּוָּשַׁע יְהוּדָה, וְיִשְׂרָאֵל יִשְׁכֹּן לָבֶטַח – ירמיהו

חמש דקות קצובות למתמודדים לענות על החידות. תשובות מושלמות יזכו את המתמודדים ב 24 נקודות. רמז – כלהתשובות נמצאות בתנ”ך. רמז נוסף – צפנתי את התשובות בסופי השאלות.

בזמן שהמתמודדים עוסקים בפתרון החידות עולה להקת הרבנות הצבאית לשיר – כולם טנורים בגוון מזרחי. מעניין לאן נעלם הניגון שאיפיין את מקהלת הרבנות הצבאית של העשורים הקודמים. הנה המתמודדים חזרו – ואלה התוצאות:

clip_image004

מעניקים את הפרסים לסגנים –

סגן שלישי / רביעי קורן קאזס מישראל – 43 נקודות

סגן שלישי / רביעי שלהבת שוורץ מארה"ב – 43 נקודות

סגן שני ליאורה ברוורמן מישראל עם 48 נקודות

שלב אחרון – דו קרב בין ישי אייזנברג מארה"ב ואליאור בביאן מישראל מסתיים בשוויון – שניהם עונים באופן מיידי על כל השאלות. צוות השיפוט מחליט לא לעבור לשלב שובר שיוויון ולהעניק לשני המתמודדים את תואר חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ג.

חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ג הוא ישי אייזנברג מארה"ב

וכן

חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ג הוא אליאור בביאן מישראל

clip_image006

ראש הממשלה נושא דברי סיכום ומדגיש את הפסוק וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת – לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה וזוכה אצלי במלוא הנקודות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך ומקשה – מהי המילה הראשונה בתנ”ך כולם יודעים, אך מהי המילה האחרונה בתנ"ך? מסתבר שגם החתנים אינם יודעים. ראש הממשלה מציין שהמילה האחרונה בתנ"ך היא וְיָעַל ומוסיף – יש כאן רמז ברור לכך שאתם צריכים לעלות עם משפחותיכם לארץ ישראל.

ניתן לראות את החידון בשלמותו באתר רשות השידור

סקירה חוויתית של כל חידוני התנך העולמיים לנוער יהודי מאז תשס”ט 2009 ועד היום בתרבות הפנאי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צבי גלאון  ביום 16 באפריל 2013 בשעה 19:33

  אכן התיאור מדויק ונאמן למקור, אני מצטרף גם לביקורת העדינה על מספר המברכים הדוחים את תחילת התחרות. מכול מקום המעמד היה מכובד ומעורר גאווה. אף על פי כן צריך לציין כי הנוהג החדש לאפס את מספר הנקודות,בין השלבים השונים, פוגע תמיד במתחרה המוביל. ובלשון התנ"ך ודאי אמר לעצמו המתחרה ישי אייזנברג "מַה-יִּתְרוֹן, לָאָדָם: בְּכָל-עֲמָלוֹ–שֶׁיַּעֲמֹל, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. " (קוהלת פרק א ' פס' ג) לשלב האחרון למשל עלו שני המתחרים עם 54 נקודות לישי ו49 נקודות לאליאור, לאחר שעמדו שניהם בתחרות של 12 השאלות האחרונות ונוצר תיקו (12 נקודות לכול אחד) צריך היה ישי להיות מוכרז כחתן התנ"ך העולמי ובכך להראות כי יש ערך להישגיך המוקדמים וגם שיש סיכוי למי שעברית איננה שפת אימו. אך ההתרשמות מהבקיאות הנפלאה של השניים הכריעה את חבר השופטים לפסוק כי יהיו שני חתנים. אליאור בביאן ידע שזכה מטוב ליבם של השופטים ובהתרגשותו חיבק בעוז את מי שהתחרה עימו, ישי אייזנברג מארה"ב , שחש אי נוחות מגלויי החיבה, להרגשתי בין השאר משום שסבר כמוני כי הוא צריך להיות חתן התנך הזוכה היחידי!!!

  אהבתי

 • איתי  ביום 6 במאי 2014 בשעה 21:53

  מה עם הפוסט על חידון התנך?

  אהבתי

  • יוסי רן  ביום 7 במאי 2014 בשעה 01:24

   כרגע עלתה סקירת חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ד 2014,
   עדיין לא הגהתי את הרשימה וככל הנראה יש בה עדיין טעויות.
   כמו-כן, השארתי את הוספת שאלת ראש הממשלה והשאלות המתקדמות למועד מאוחר יותר – הגיע זמן לישון – מחר יום עבודה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: