חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ד 2014

imageהחידון מתחיל באיחור קל כיאה לערוץ הציבורי הראשון. לפני מספר ימים הממשלה אִשרה תכנית לסגירת רשות השידור ופתיחת רשות שידור חדשה. המחשבה הראשונה שעולה בדעתי, היא ששום גורם מסחרי לא יספק לנו חלק ניכר מהתכנים שאנו מקבלים מהשידור הציבורי, כמו למשל – חידון התנ"ך ואירועי תרבות דומים.

המנחה – הדוקטור אבשלום קור – מציג בפנינו את צוות השופטים ובראשו יולי אדלשטיין. מחבר החידות הוא, כמו בשנים הקודמות, נריה פנחס. המועמדים מוצגים בזה אחר זה, את כולם נכיר יותר מקרוב בשלב החידון בסִרְטוֹנִים.

השנה, החידון הוא בסימן מנהיגות. הפסוק המוביל לקוח מדברי משה אל כל-ישראל בעבר הירדן:

הָבוּ לָכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וּנְבֹנִים, וִידֻעִים לְשִׁבְטֵיכֶם; וַאֲשִׂימֵם בְּרָאשֵׁיכֶם

[דברים פרק א י"ג]

נושא מרתק שמגדיר את התכונות העיקריות של המנהיגים. לפי משנת משה רבנו, המנהיגים ניחנו בשלוש תכונות מובילות. עוד מעט נשמע מפי חלק מהנואמים עוד כמה תכונות שמגדירות מנהיגות.

שלב הנאומים הוא חלק בעל משמעות בחידון. הפעם, להבדיל משנים קודמות, הנאומים ממוקדים, מעניינים ורהוטים. יכול להיות שנושא המנהיגות מדבר אל כל הנואמים.

יו"ר החידון, יואל יולי אדלשטיין, פותח את החידון בקריאת תיגר על בחירת הפסוק. לטענתו קיים בתנ"ך פסוק שמביע טוב יותר את רוח המנהיגות כדברי משה אִישׁ, אֲשֶׁר-רוּחַ בּוֹ. הוא מתלוצץ על כך שבמקום ממנו הוא הגיע עם עמיתו נתן שרנסקי, קובעים את שמות הזוכים לפני החידון. בחידון שלנו, נאלץ לחכות לסיום החידון כדי לדעת מיהם הזוכים. הוא מקצר בדבריו ומוביל אל פתיחת החידון.

חידון בסִרְטוֹנִים

חידון התנך העולמיהשלב הראשון בחידון מורכב, כמסורת החידון, מסרטונים שמציגים הישגים ופעולות מבורכות בתחומים שונים. כל סרטון מוביל אל פסוק שקשור אליו בדרך זו או אחרת, ובעקבות הפסוק שאלה באותו נושא. זהו החלק החביב עלי בחידון. בשלב זה אנו מרחיבים אופקים וכן מרבית המועמדים יודעים את התשובות, את חלקן אפילו אני יודע. זהו החלק הנינוח של החידון, התחרות תתחיל מאוחר יותר.

צופיה פרויידנשטיין מטורונטו הגיעה לשלב זה עם 53 נקודות. האלוף במילואים יצחק פונדק שהיה בעברו מפקד הנח"ל וחיל השריון מספר את סיפורו ומציג את החידה הראשונה בנושא מנהיגות צבאית. הפסוק הוא עוֹדֶנִּי הַיּוֹם חָזָק, כַּאֲשֶׁר בְּיוֹם שְׁלֹחַ אוֹתִי מֹשֶׁה כְּכֹחִי אָז, וּכְכֹחִי עָתָּה:  לַמִּלְחָמָה, וְלָצֵאת וְלָבוֹא. [יהושע י"ד י"א] והשאלות הן: מי האיש? [כלב בן יפונה] איזו עיד ביקש לקבל לנחלה? [חברון]. צופיה עונה תשובה מלאה וזוכה במלוא הנקודות.

ניב קוצר מאשדוד – סטודנט למתמטיקה בבר-אילן ולומד בתוכנית מגשימים לקראת צה"ל עם 54 נקודות נקרא לשאלה הבאה בנושא מנהיגות בספורט. יעל ג'רבי – אלופת העולם בג'ודו מדהימה אותנו ביכולותיה ומציגה את הפסוק וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר. כו וַיַּרְא, כִּי לֹא יָכֹל לוֹ [בראשית ל"ב כ"ה] והשאלות: מי האיש? [יעקב] כיצד קרא למקום בתום הקרב? [פנואל]. ניב קוצר את מלוא הנקודות ויוצא כשבאמתחתו 64 נקודות.

אלישבע פרידמן מקבלת את הפסוק לָקוֹחַ אֶת-הַסְּפָרִים הָאֵלֶּה … וּנְתַתָּם, בִּכְלִי-חָרֶשׂ–לְמַעַן יַעַמְדוּ, יָמִים רַבִּים. [ירמיהו ל"ב י"ד] ונשאלת מיהו הנביא? [ירמיהו] ובאילו ספרים מדובר? [ספר המקנה – שנכתב בעת רכישת השדה בענתות].

איתמר כליפא ממודיעין בא עם 60 נקודות ומקבל סרטון על מיזם מוסיקלי בשם מְקוֹרוֹק, ששואב תוכן והשראה מהמקורות. הפסוק: וְכָל-הַקָּהָל, מִשְׁתַּחֲוִים, וְהַשִּׁיר מְשׁוֹרֵר [דברי הימים ב' כ"ט כ"ח] והשאלות: מי המלך? [חזקיהו מלך יהודה] מה היה האירוע שנחוג? [חידוש העבודה בבית המקדש].

איתן עמוס מטורונטו רואה סרטון בכיכוב שגריר ארה"ב בישראל – דניאל שפירו – שמציג לו את הפסוק: כִּי אֹהֵב, הָיָה חִירָם לְדָוִד–כָּל-הַיָּמִים… וַיְהִי שָׁלֹם, בֵּין חִירָם וּבֵין שְׁלֹמֹה, וַיִּכְרְתוּ בְרִית, שְׁנֵיהֶם. השאלות: במה סייע המלך חירם לשלמה? [חירם נתן לשלמה עצי ארזים וברושים לבניית בית המקדש] מה נתן לו שלמה המלך בתמורה לעזרתו? [שלמה נתן לחירם מכולת לביתו חטים ושמן]. אני קורא את התשובה ותוהה אם אין כאן פתח לחקירה בעניין שחיתות שלטונית – חירם מקבל מכולת לביתו בתמורה לסיוע בבנית בית המקדש. מתקשר לי איכשהו עם הולילנד… אבל, כרגיל – זה רק אני.

אשר פינקלשטיין מישיבה אוניברסיטה, ממפיס, טנסי שבארה"ב נושא 52 נקודות מהשלבים הקודמים. אבשלום קור מקדים לסרטון שלו הסבר על יחיד מול רבים – כֹּפֶר ביחיד, ברבים זה כְּפָרִים… הפסוק: וַיַּגִּדוּ לוֹ, לֵאמֹר, הִנֵּה … בְּמִדְבַּר עֵין גֶּדִי… וַיֵּלֶךְ, לְבַקֵּשׁ אֶת… עַל-פְּנֵי, צוּרֵי הַיְּעֵלִים. השאלות: מי המלך? [שאול המלך, הלך לחפש את דוד] מה אירע במערה שבעין גדי [דוד כרת את כנף מעילו של שאול]. המנחה מציין שבשדרות דוד המלך, ליד איכילוב 4, מצויים פסיפסים של מעללי דוד המלך, וביניהם סיפור זה. משום מה לא ראיתי את הפסיפסים הללו עד כה, ואני מזדמן לסביבה לא מעט. צריך לציין לעצמי לחפש את הפסיפסים בביקורי הבא באזור.

תפילה ברנסון מאולפנת "צביה" רחובות באה עם 60 נקודות וזוכה בסרטון מרתק אודות מערכת "מגן רקיע" – קרן ליזר בגחון המטוס, שמשבשת את המסלול של הטיל שנורה אל המטוס. הסרטון מזכיר לי את מטוסינו שראיתי במלחמת יום הכיפורים ממקום מושבי במיתלה. בתחילת המלחמה לא הצליחו אותם מטוסים לחמוק מטילי המצרים. מערכת "מגן רקיע" יכלה לחסוך חיים ומטוסים. מעודד לדעת שמטוסינו מוגנים עתה יותר. הפסוק: וַיַּעַשׂ בִּירוּשָׁלִַם חִשְּׁבֹנוֹת מַחֲשֶׁבֶת חוֹשֵׁב … לִירוֹא בַּחִצִּים, וּבָאֲבָנִים גְּדֹלוֹת; וַיֵּצֵא שְׁמוֹ עַד-לְמֵרָחוֹק, כִּי-הִפְלִיא לְהֵעָזֵר [דברי הימים ב' כ"ו ט"ו] השאלות: מי המלך? [עוזיהו] ואיזה כלי נשק נוספים המציא? [מָגִנִּים וּרְמָחִים וְכוֹבָעִים, וְשִׁרְיֹנוֹת, וּקְשָׁתוֹת–וּלְאַבְנֵי, קְלָעִים].

מרים מיכל הרסמן, בת 15 מבואנוס איירס מעפילה לשלב זה עם 44 נקודות ומקבלת סרטון בו מספר שמעון סבאג – מייסד עמותת "יד עזר לחבר" – על פעילות העמותה שמעניקה בית חם לקשישים ניצולי שואה בחיפה. סרטון מרגש שמציג פעילויות מגוונות. בין השאר אנו רואים טקס בר מצווה לניצול שואה בן 83 שלא זכה לקיים את האירוע במועדו, ותחרות מלכת יופי לקשישות. בהתייעצות עם הפסיכיאטר של העמותה הגיעו למסקנה שיש באירוע כזה ערך ואכן אנו רואים את האושר שהאירוע מסב שם לרבים ובעיקר לרבות. הפסוק: וַה' בֵּרַךְ אֶת-אַחֲרִית … מֵרֵאשִׁתוֹ… וַיִּרְאֶה, אֶת-בָּנָיו וְאֶת-בְּנֵי בָנָיו אַרְבָּעָה, דֹּרוֹת. [איוב מ"ב י"ב] והשאלות: מי האיש? [איוב] כל הטובות שאבדו לו הוחזרו. ציין אחת הטובות. [רכוש: צאן, בקר, גמלים, אתונות, בנים ובנות].

דניאל פייזר מניו ג'רזי ארה"ב מביא איתו 57 נקודות ומקבל סרטון על צוות רופאים ישראלי שנסע לנפאל ולמקומות נוספים בעולם לטפל בילדים עם חך שסוע. הפרופסור אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, מספר שבנפאל מחביאים בבית את הילדים שנראים שונה, כי האוכלוסיה פוחדת מהם. הטיפול, שהוא פלסטי בעיקרו, פותר בעייה הרבה יותר רחבה מבעיית המראה החיצוני. הפסוק: אָז יְדַלֵּג כָּאַיָּל פִּסֵּחַ, וְתָרֹן לְשׁוֹן אִלֵּם:  כִּי-נִבְקְעוּ בַמִּדְבָּר מַיִם, וּנְחָלִים בָּעֲרָבָה. [ישעיהו ל"ה ו'] והשאלות: מי הנביא [ישעיהו] ציין בעלי מומים רבים שיירפאו [אָז תִּפָּקַחְנָה, עֵינֵי עִוְרִים; וְאָזְנֵי חֵרְשִׁים, תִּפָּתַחְנָה].

יואל שוורץ, בן 16 מאדוורפן בא עם 49 נקודות ורואה סרטון בו מספר יוסי מדמוני, במאי ותסריטאי הסרט "מקום בגן עדן", על האירועים והרעיונות שהובילו אל הסרט שמבוסס על סיפור אמיתי אודות טַבָּח שקנה את מקומו של מישהו אחר בגן עדן תמורת מנת אוכל. לימים הבן הולך לפדות את מקום אביו בגן עדן. נשמע מרתק ופוקח עיניים. אני נזכר שעדיין לא ראיתי את הסרט, ומצרף אותו לרשימת חובותי התרבותיים, מיד אחרי הפסיפסים בשדרות דוד המלך. הפסוק: אַתָּה נָתַתָּ בְיַד-עַבְדְּךָ אֶת-הַתְּשׁוּעָה הַגְּדֹלָה הַזֹּאת; וְעַתָּה אָמוּת בַּצָּמָא, וְנָפַלְתִּי בְּיַד הָעֲרֵלִים. [שופטים ט"ו י"ח] והשאלות: מי המנהיג? [שמשון] מה הנס שאירע לו באותו מקום? [ה' בקע את המכתש אשר בלחי ויצאו ממנו מים].

תמר ג’ינלי, בת 16 ממקיף ד' באשדוד מגיעה לשלב זה עם 58 נקודות. תמר, בין שאר כישוריה ועיסוקיה, היא אלופת ישראל בשחמט ודוברת מועצת הנוער והתלמידים. אני כבר נוטה לטובתה. בימים אחרים היו מכנים אותה "אשת אשכולות", היום היא מפגינה את בקיאותה בתנ"ך. בסרטון מספר איש ידיעת הארץ, מנחם מרקוס, על גאות המים בירדן.

במקום הרביעי אשת האשכולות הצעירה תמר ג'ינליסיפורו על שיטפון בירדן לכיוון ים המלח מזכיר לי סיפור מימי הראשונים עם אשתי שתחיה. יצאנו לטיול ונטינו את אהל הסיירים שלנו בחניון הסמוך לשפך נחל ערוגות. זוג צעיר, סקנדנבי למראה, נטה את אהלו במרכז השפך היבש. מרכז השפך חלק ומזמין, ואילו החניון גבשושי ולא נח. ניסינו להסביר להם שהמקום מסוכן – ללא הצלחה. בלית ברירה הרסנו את אהלם… יותר מפעם אחת. לבסוף נמאס להם מהמשוגעים והם הקימו את אהלם במקום הלא נח בגדת המקום החלק. באמצע הלילה התעוררנו לצלילי הנחל ששצף אל תוך ים המלח. הזוג הסקנדינבי כרע לצד הנחל והצטלב. כשראו אותנו יוצאים מאהלנו הודו לנו בספיקת ידיים ובהרבה מילים בשפה שאיננו מבינים. נשוב אל החידון.

הפסוק: וְצָלְחוּ הַיַּרְדֵּן, לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ … וְ… נָפַל לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ, בְּעָבְרוֹ, בַּיַּרְדֵּן. [שמואל ב' י"ט י"ז] השאלות: מיהו האדם? [שמעי בן גרא קילל את דוד] מה הייתה תגובת המלך? [דוד קיבל את סליחתו. ויאמר המלך: לא תמות!].

יוסף פוקסמן, בן 15 מסן פאולו, ברזיל מביא לשלב זה 49 נקודות. יובל פרייליך, אלוף ישראל לנוער בסיוף, מציג ומסביר את כישוריו, ואת ענף הספורט שלו. הפסוק: וַיָּרָץ… וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ… וַיִּרְאוּ … כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ. [שמואל א' י"ז נ"א] והשאלה: מי הלוחם? [דוד] באיזה קרב מדובר? [נלחם נגד גלית]. מסיבה לא ברורה, יוסף פוקסמן מסתבך ומקבל אפס נקודות בשאלה שאפילו אני יודע את תשובתה, ואני רחוק מאוד מרמת בקיאותו בתנ"ך. צר לי עליו. אין לי ספק שהוא יודע את התשובה וההתרגשות מהמעמד גרמה לו לחִשָּׁכוֹן.

יוסף נחמד, בן 15, חובב ספרי פנטזיה ממקסיקו סיטי בא עם 48 נקודות. אני סקרן כיצד הוא מקשר את אהבתו לספרי פנטזיה אל בקיאותו בתנ"ך, אך זה שייך לסיפור אחר. יוסף מקבל סרטון בו מספר אילן פרץ – מנכ"ל רשות נחל באר שבע – על שיקום הנחל. במסגרת הפרוייקט שהוא מוביל מקימים לתחייה את הנחל היבש שעובר באמצע העיר, מזרימים בו מים ומפתחים סביבו פארק דוגמת פארק הירקון. הפסוק: וַיַּרְא, וַיָּקָם וַיֵּלֶךְ אֶל-נַפְשׁוֹ, וַיָּבֹא, בְּאֵר שֶׁבַע אֲשֶׁר לִיהוּדָה [מלכים א' י"ט ג'] והשאלות: מיהו האיש? [אליהו הנביא] מדוע ביקשו להרגו? [איזבל ביקשה להרגו כי הרג את נביאי הבעל]. תשובתו של יוסף נכונה. אני מבין זאת למרות שהוא מדבר בשפה שאינני מבין. גם חבר השופטים מעניק לו את הנקודות בטרם שמע את התרגום. כנראה איזכור שמות אליהו איזבל והבעל הספיקו.

שלמה סבוביץ, כדורסלן חובב מטורונטו, צבר בדרך 45 נקודות. בסרטון שלו מציג ניסן אוחנה – מש"ק מיחשוב בצה"ל – את פעילותו ביחידה. ניסן עיוור. הוא התנדב לצה"ל ועובד במחשוב בשלישות. ניסן מתמודד, עוזר לאנשים ויכול לתפקד ולהוכיח שהוא יכול לעשות הכל ואפילו יותר. הפסוק: וַיִּקַּח צֶמֶד בָּקָר וַיְנַתְּחֵהוּ, וַיְשַׁלַּח בְּכָל-גְּבוּל יִשְׂרָאֵל … אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ יֹצֵא … כֹּה יֵעָשֶׂה לִבְקָרוֹ [שמואל א' י"א ז'] והשאלות: מיהו המנהיג? [שאול] כנגד מי נלחם? [נגד נחש העמוני].

קרן פסחה ממקסיקו סיטי שמנגנת בפסנתר ורוקדת היפ הופ מביאה איתה 51 נקודות. אני מנסה לדמות בעיני רוחי את סיפורי התנ"ך בריקוד היפ הופ לצלילי פסנתר – ואינני מצליח. בסרטון שלה מספרות בוגרות גינת עדן בבקעת הירדן – מבואות יריחו – על בית הספר, שמשיב נערות למסלול חיים פורה. אנשי החינוך מספרים לנו שהנערות מגלות יכולות וכשרונות שלא ידעו שיש להן. בזכות המקום הזה יש לי תעודת בגרות, מספרת אחת הבוגרות, השנתיים האלה שינו לי את החיים. הפסוק: הִנֵּה-נָא מוֹשַׁב הָעִיר טוֹב, כַּאֲשֶׁר אֲדֹנִי רֹאֶה; וְהַמַּיִם רָעִים, וְהָאָרֶץ מְשַׁכָּלֶת. [מלכים ב' ב' י"ט] והשאלות: מי ריפא את המים? [אלישע הנביא] כיצד ריפא אותם? [השליך מלח אל מוצא המים].

במהלך החידה מופסק החידון למספר דקות לצורך כניסת ראש הממשלה ורעייתו. המנחה, הדוקטור אבשלום קור, מסביר לנו שראש הממשלה בא מטקס במשכן הנשיא. יום העצמאות הוא יום עבודה עמוס שבו הוא נודד מטקס לטקס.

הודיה רחל כהן, בת 16 מפנמה סיטי, שמשחקת כדורסל וכדורגל, וגם אוהבת לבשל מגיעה הנה עם 52 נקודות. בסרטון שלה מוצג פרוייקט "תן" של הסוכנות – התנדבות לעזרה בבתי יתומים באתיופיה ובכל מיני מקומות שזקוקים לעזרה. מטרתו של מרכז "תן" בקרית שמונה היא לעזור לעולם. הפסוק: וְהָאֲנָשִׁים, טֹבִים לָנוּ מְאֹד… חוֹמָה הָיוּ עָלֵינוּ, גַּם-לַיְלָה גַּם-יוֹמָם. והשאלות: מי האנשים שהנער מעיד עליהם? [דוד ואנשיו – שמרו על נערי נבל] מה ביקשו האנשים מאדונו של הנער? [דוד ביקש מנבל אוכל לו ולאנשיו].

תם השלב הראשון כמעט כולם זכו בכל הנקודות.

שר החינוך – שי פירון עולה לשאת את דבריו, ושלא כמנהגו – איננו פולט התחכמות שעלולה להציגו ככלי ריק. בתחתית המסך מופיעות חידות לצופים… ומייד אחריהן תשובות. התשובות מוצגות מהר מידי, אין הזדמנות להתמודד עם החידות. גם אני מציג כאן את התשובות בסמיכות לחידות, אבל מרבית חידות החידון קשות בהרבה מאלו שמוצגות לצופים בביתם. אם תהיה דרישה לכך – אשקול להסתיר את התשובות. מנכלית משרד החינוך מעניקה את פרס חתן התנ"ך הארצי לתמר ג'ינלי ולאיתמר קאליפא.

השלב השני נפתח וכל הנקודות מתאפסות

שלב זה נפתח עם ארבע מתמודדות וארבעה מתמודדים. המנחה מכריז שנאלצנו לוותר על כל המתורגמים פרט לאנגלית. ניקודי המתמודדות והמתמודים בסיום השלב הקודם היו:image

בשלב זה מתאפסות הנקודות. נושא איפוס הנקודות מעלה בכל שנה את שאלת עשיית הצדק. מחד גיסא – מי שההפגין בקיאות לאורך כל הדרך, אין סיבה שיסטה ממנהגו, ולכן אין צורך להסמך על העבר, ואילו מי שמעד קלות בדרך, אין סיבה לחסום את דרכו. מאידך גיסא – השלבים המתקדמים הרבה יותר מלחיצים ואבדן יתרון העבר, עלול להכשיל את אלה שלוקים בעיתות לחץ בחִשָּׁכוֹן רגעי ולקדם את אלה שעומדים טוב יותר בלחצים, ללא תלות בבקיאותם בתנ"ך.

בחלק זה של החידון יש לזהות שם של ספר מספרי התנ"ך באמצעות רמז. הזמן לזהוי קצוב, אך המתמודד רשאי לבקש רמז שני ואפילו שלישי. כל רמז מפחית ממספר הנקודות. זהוי לאחר רמז ראשון מזכה ב 8 נקודות ואחרי רמז שני – 5 נקודות. בנוסף לזהוי הספר, על המתמודדים להשיב על חמש שאלות. היבול המרבי הוא 28 נקודות, ועל כך ניתן מענק של 2 נקודות נוספות – כך שבשלב זה ניתן לצבור עד 30 נקודות. להזכירכם – לכל המתמודדים יש אפס נקודות. בסיום השלב המצב הוא:

image

נראה שהסדר לא השתנה, פרט לדניאל פייזר, שלקה ככל הנראה בחִשָּׁכוֹן רגעי ולא זיהה את הספר שמואל א' אפילו אחרי הרמז השלישי.

תם השלב השני

נתן שרנסקי – יו"ר נשיאות החידון עולה לשאת את דברו. נאום מאוד מענין שפותח במילים "מה נדוש יותר ממנהיגות?" וממשיך – בישראל מנהיגות היא מקצוע פופולארי – פעם החלום של אמא יהודיה היה אחר, היום כולם לומדים בהכשרה למנהיגות. יש מכון למנהיגות, עוד מעט תהיה אקדמיה למנהיגות. נתן שרנסקי מדגיש שהחלק החשוב בפסוק המוביל הוא, מבחינתו, וִידֻעִים לְשִׁבְטֵיכֶם – למה הכוונה? מנהיג אמיתי חייב להיות קשור בחבל הטבור לעם שלו לדרכו לגורלו – ואז זה נותן לו הרבה כח. הוא ממשיך ומספר כי הרגיש הכי מחובר לעם דווקא כשהיה אסיר ציון – בכלא. המנחה איננו יכול לעמוד בפני ההרמה להנחתה ואומר שלכן אנחנו שולחים היום מנהיגים לכלא – שירגישו מחוברים לעם. נתן שרנסקי מפגין בקיאות ובהירות מחשבתית ראויה לציוּן, אך שליטתו בעברית רופפת למדי, והוא חי בארץ כבר 28 שנים. בסיום דבריו הוא מעניק פרס לחתן התנ"ך של התפוצות איתן עמוס מטורונטו.

השלב השלישי – שאלת ראש הממשלה

שלוש מועמדות ושלושה מועמדים עולים לשלב שאלת ראש הממשלה. הניקוש שצברו בשלב הקודם הוא:

imageראש הממשלה מקבל את זכות הדיבור להצגת שאלת ראש הממשלה. הוא פותח את דבריו בבשורה למנחה, הדוקטור אבשלום קור שבשעה 11:15, בזמן שהוא כבר הנחה את החידון, נולד לו נכד. החלפת ברכות והלצות, וראש הממשלה ממשיך ואומר שלפני מספר שנים בנו של ראש הממשלה נכשל בשאלת ראש הממשלה – במדינה מתוקנת, כמו סוריה, דבר כזה לא יכול לקרות. המנחה וראש הממשלה מחליפים הלצות ועקיצות שמופנות לכיוונים שונים… לבסוף ראש הממשלה מציג את שאלות ראש הממשלה. הזמן המוקצה למענה הוא ארבע דקות, הניקוד המירבי הוא 24 נקודות. כל השאלות מתייחסות אל תכונות המנהיג.

תכונת המנהיג

השאלה

מקור הפסוק

התשובה

אנשי אמת

מי אמר: "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל-הָעָם אַנְשֵׁי-חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע"?

שמות י"ח כ"א

יתרו

נקיון כפיים

מי המנהיג שהעם העיד על נקיון כפיו: "לֹא עֲשַׁקְתָּנוּ וְלֹא רַצּוֹתָנוּ; וְלֹא-לָקַחְתָּ מִיַּד-אִישׁ, מְאוּמָה"?

שמואל א' י"ב ד'

שמואל

שופט את העם

מי אמר: "חֶסֶד וֶאֱמֶת, יִצְּרוּ-מֶלֶךְ וְסָעַד בַּחֶסֶד כִּסְאוֹ"?

משלי כ' כ"ח

שלמה במשלי

יוצא בראש העם למלחמות

על מי נאמר: "וַיָּלֶן… בַּלַּיְלָה הַהוּא, בְּתוֹךְ הָעָם… וַיִּפְקֹד אֶת-הָעָם; וַיַּעַל הוּא וְזִקְנֵי יִשְׂרָאֵל, לִפְנֵי הָעָם"?

יהושע ח' ט'

יהושע

נטילת אחריות

מי אמר: "הִנֵּה אָנֹכִי חָטָאתִי וְאָנֹכִי הֶעֱוֵיתִי, וְאֵלֶּה הַצֹּאן, מֶה עָשׂוּ: תְּהִי נָא יָדְךָ בִּי, וּבְבֵית אָבִי"?

שמואל ב' כ"ד י"ז

דוד

דואג לחינוך

על מי נאמר: "וַיְלַמְּדוּ, בִּיהוּדָה, וְעִמָּהֶם, סֵפֶר תּוֹרַת יְהוָה; וַיָּסֹבּוּ בְּכָל-עָרֵי יְהוּדָה, וַיְלַמְּדוּ בָּעָם"?

דברי הימים ב' י"ז ט'

יהושפט’ שריו, הלויים והכהנים.

איש חזון

מי אמר: "בְּאֵין חָזוֹן, יִפָּרַע עָם"?

משלי כ"ט י"ח

שלמה במשלי

מנהיג עם שאר רוח

מי ניבא: "וְנָחָה עָלָיו, רוּחַ ה' רוּחַ חָכְמָה וּבִינָה, רוּחַ עֵצָה וּגְבוּרָה, רוּחַ דַּעַת, וְיִרְאַת ה' "?

ישעיהו י"א ב'

ישעיהו

בזמן שהמתמודדים עונים על השאלות, שרה להקת חיל החינוך מחרוזת שירים – ארץ הצבר… זה יתכן זה אפשרי כל עוד אנחנו כאן שרים… ארץ ארץ ארץ. אני מכיר היטב את השירים, אך ללא עומס הסילסולים בסגנון מזרחי שהעניקה להם הלהקה הנוכחית.
הרב הראשי לצה"ל, תת-אלוף רפי פרץ, מציג את התשובות.
[גרירת העכבר בתוך המשבצת המתאימה תחשוף את התשובה ואת מקורה].

הנה הניקוד הסופי של המועמדות והמועמדים לאחר שאלת ראש הממשלה ולפני האיפוס האחרון:

image

שלב הגמר – ראש בראש

כל המתמודדים שבים לבמה לקראת התמודדות "ראש בראש" בין שני המובילים – איתן עמוס ותפילה ברנסון. הנקודות שוב נמחקות – בגמר הכל פתוח. בשלב זה מוצגות למתמודדת ולמתמודד 12 שאלות לסירוגין, לכל שאלה מוקצות 5 שניות למחשבה.

חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי תשע"ד 2014 - שלב הגמר - ראש בראש
התחרות צמודה, שניהם יורים את התשובות כמעט ללא היסוס… ובכל זאת בשאלה החמישית איתן "נתקע" ושולף את התשובה ממש בתום זמנו, אם אל למעלה מזה. גם בשאלה התשיעית הוא עוצר ומתקשה לענות. לבסוף, כשהוא עונה נכונה, ניכר שהמתחרה מולו – תפילה ברנסון – נושמת לרווחה, כאילו לא היה עדיף לה שיכשל. לשאלה ה 11 עונה תפילה בטעות משה במקום בועז, עוד שאלה אחת ששניהם עונים נכונה ומוכרז חתן התנ"ך העולמי.

במקום החמישי ניב קוצר מאשדוד.

במקום הרביעי אשת האשכולות הצעירה תמר ג'ינלי.

במקום השלישי איתמר קאליפא – תלמיד ישיבת שלעבים.

סגנית חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי – תשע"ד 2014 היא תפילה ברנסון

חתן התנ"ך העולמי לנוער יהודי – תשע"ד 2014 הוא איתן עמוס

המנחה מודיע שראש הממשלה מלוּוה בשר החינוך יעלה להעניק את הפרסים לחתן. למנחה דיקציה מושלמת ומשום מה אוזני שומעות ש"ראש הממשלה מלוּוה בשרה חינוך…" אני מתבלבל לרגע וקולט את טעותי. למנחה, כאמור, דיקציה מושלמת ואני תוהה אם הוא שתל את כפל המשמעות בראשי. זה די מתאים לחוש ההומור שלו. הוא מודיע לנו ששני הזוכים במקומות הראשונים יקבלו מלגת לימודים מתנת אוניברסיטת אריאל בשומרון. אם הבנתי כשורה, לשניהם כבר יש תוכניות לימודים אחרות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נושא דברי סיכום – הוא פונה ל"עמוס מקרני שומרון שבטורונטו" ומברכו. בנימין נתניהו מתייחס לתכונות המנהיג. ‘מנהיגות,’ כך אומר ראש הממשלה, ‘כרוכה באומץ לב, ובנקיון כפיים, וביכולת להיות מחנך. מה שלא הוזכר הוא "ראיית הנולד והערכות לקראת העתיד". המדינה קמה עם מנהיג שראה את הנולד – את מה שקורה באירופה… המנהיג הזה נקרא הרצל.’ הרמז לראיית הנולד כבר ניטע בראשינו – אין הפעם צורך להרחיב. נתניהו ממשיך ומספר לנו על מנהגי השבת במשפחתו – ‘אני יושב כל שבת עם בני ואנחנו קוראים את פרשת השבוע ואלה רגעי השראה, וגם רגעי הכנה, כי כל פעם אני מגלה מחדש את הנצחיות. כל שבת אני שוקע בספר הספרים, והיום הזה פתחתי את היום במשכן הנשיא עם חילים מצטיינים, וחשבתי על הפסוק משמואל ב' לְלַמֵּד בְּנֵי-יְהוּדָה קָשֶׁת… הערב אהיה בהענקת פרס ישראל וכבר הכנתי לכך פסוק ממשלי: אַשְׁרֵי אָדָם, מָצָא חָכְמָה;    וְאָדָם, יָפִיק תְּבוּנָה.’ ראש הממשלה מונה את יעדינו ואת מטרותינו, אומר שהכל כבר נמצא בתנ"ך, מקנח ב’שאו כולכם ברכה עד השנה הבאה’, ואני תוהה היכן נראה ונשמע את חידון התנ"ך הבא ללא ערוץ ציבורי – בהנחה ששר החינוך, שעשה לעצמו מנהג לבטל את כל המבחנים, לא יבטל גם את החידון. חתן התנ”ך מודיע שבשנה הבאה ילמד בישיבת מעלה אדומים, להקת חיל החינוך שבה לשירת התקווה.

תם הטקס.

ניתן לראות את החידון בשלמותו באתר רשות השידור[לפחות כל עוד היא קיימת]

סקירה חוויתית של כל חידוני התנך העולמיים לנוער יהודי מאז תשס”ט 2009 ועד היום בתרבות הפנאי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • יצק  ביום 11 במאי 2014 בשעה 17:29

    היה מרומם, כתמיד.

    לא יודע מדוע יצחק נבון לא השתתף החידון, כפעם בפעם. עובדה זו צבטה לי בלב אף שאינני נמנה על אוהדי משנתו הפוליטית כמדומני שאישיותו העניקה נופך אחר לאירוע. ואולי דוקא מתוך ההבנה שהתנך שייך לכולם דווקא נפילים בדמותו שמסרו נפשם על התממשות חזון התנך, מהם יאה לנו ללמוד.

    בכל אופן הייתי שמח לשמוע מדוע היה כך בשנה זו.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: