המדריך לעתיד [רועי צזנה]

קישור לרכישת עותק פיסי של המדריך לעתידהמדריך לעתיד הוא ספר קריאה שירתק גם את אלה שאינם מתעניינים במדע. הספר עוסק במציאות חיינו – מהעתיד שממש מעבר לפינה עד לעתידים רחוקים יותר.

עד כאן הקדמה לאלה שאינם קוראים ברשת מעבר לתו ה-140. אני מקווה שההקדמה גרמה לכם לרצות להמשיך לקרוא, אם לא, הפסדתם – אך אינכם יודעים.

המדריך לעתיד מעניק לנו טעימה ממה שצופן העתיד בסגנון רהוט ונח לעיכול גם לקורא התמים שאיננו מתעניין במדעים ובטכנולוגיות. הספר כתוב בלשון קלילה וברורה לכל, כך שניתן להבין אותו ללא מאמץ גם ללא כל רקע מדעי. עם זאת, הוא מסתמך על מחקרים ממקומות שונים בעולם ומבסס את כל המידע ברשימה מכובדת של מראי-מקום כיאה למחקר אקדמי.

בנובמבר 2013 שמעתי את הרצאתו של ד"ר רועי צזנה 'מהפכות שישנו את העולם' במפגש ספקנים בפאב בחיפה. בהזמנה למפגש נכתב: בהרצאה נעבור על שלוש מהפכות שמתחילות לשנות את העולם כבר בימים אלו: מהפכת הייצור האישי המונעת בכוחן של מדפסות התלת-ממד; המהפכה המחשבתית, המתבססת על כוחם ההולך וגובר של המחשבים לחקות יכולות אנושיות מסוימות, והמהפכה הטבעית, במסגרתה ירכוש האדם שליטה על קוד התכנות הגנטי, ובדרך גם על גופו ומוחו. במה המהפכות האלה מתבטאות כבר היום, ולאן הן לוקחות אותנו?

פריט שהדפיס דההרצאה הייתה מבוססת על הספר 'המדריך לעתיד' שעדיין לא יצא באותם ימים לחנויות, ואפילו לא היה זמין לרכישה מקוונת בגרסתו ה"רכה". חיפשתי את הספר לא מעט בחנויות, רציתי עותק פיסי, כזה שמדפדפים בו. שילמתי, מן הסתם, מחיר מלא – זה שרשום על הכריכה, וכעבור זמן מה פגשתי את ד"ר רועי צזנה ביריד סופרים-יוצרים מוכר אותו ב 50 ש"ח. כפרס ניחומים קיבלתי מרועי צזנה פריט שהדפיס במדפסת תלת מימד שפעלה על השולחן שלידו.

קראתי את הספר לפרקים. כל פרק בעיתו, לכן אני מספר על הספר רק עכשיו. החלק הראשון עוסק במהפכת היצור האישי. חלק זה עוסק בעתיד כל כך קרוב שהוא נמצא ממש בהישג ידנו. מדפסות תלת-מימד קטנות, שמדפיסות בחומרי גלם תרמופלסטיים, ניתן להשיג כבר עכשיו במחיר נסבל. כסיימתי לקרוא פרק זה, השתתפתי בתחרות חדשנות במקום העבודה ובה השתמשה הקבוצה שלי בהדפסה תלת מימדית. חלק זה של הספר מעורר ציפיה לעתיד טוב יותר עם חידושים מועילים שאינם מפחידים. אמנם מהפכת היצור הביתי תכחיד מספר מקצועות ועלולה אף לגרום לאבטלה זמנית, אך חווינו מהפכות דומות גם בעבר – ושרדנו אותן. במהלך המהפכות של המאה הקודמת נעלמו מקצועות מסוג טכנאי מכונות כתיבה ונולים לאריגה ידנית. גם השענים ומתקני המצלמות המכניות נאלצו להחליף מקצוע, אבל כנגדם התפתחו מקצועות חדשים, בתחומים מתקדמים יותר שדורשים הכשרה מקצועית שונה.

בחלק השני שעוסק במהפכה התבונית קיימת התייחסות לרכבים אוטונומיים. רכבים כאלה כבר מצויים בגרסאות נסיוניות בכבישים בהם נוסעות מכוניות מאויישות. אין ספק שמכונות מעין אלה ינועו ברחובותינו ממש בקרוב, והדבר צופן איומים מסוגים שעדיין לא ברור כיצד יפתרו. מכונית "אספנות" נהוגה בידי נהג בשר ודם עלולה לבלבל את ההגיון המושלם של רכב אוטונומי.

בהמשך אותו פרק מבפר רועי צזנה על האפשרות לשכפל התנהגות אנושית, ליצור כפילים ואולי אף מתחזים שמחקים במרחב הוירטואלי התנהגות של אדם מסויים. אדם שכבר עבר מהעולם יכול להמשיך להתקיים כך באינטרנט, ולנהל שיחות עם אלה שהיו חבריו כשהיה עדיין בין החיים. אם נפתח את זה טיפה הלאה – יכולה להתקיים קהילה של מתים שמנהלים ביניהם שיחות "חיות" על גבי הרשת לנצח. במהלך קריאת פרק זה, ב-4 באוגוסט 2014, הלכה לעולמה מורה של מספר אנשים שאת חלקם אני מכיר במציאות ואחרים הם "חברים" שלי בפייסבוק. תלמידיה של אותה מורה רואים בה חברה ומורה לחיים. רבים מהם המשיכו לכתוב לה על ה"קיר" בפייסבוק גם אחרי מותה. היא אמנם לא ענתה, אך האפשרות בהחלט קיימת. הרי איננו יודעים מי מתחזק את כל המוני חשבונות הדואר החינמיים והפייסבוקים לאחר שהאנשים האמיתיים אינם כבר כאן. בעוד מספר שנים, כאשר רבים יחזיקו כפילים אינטרנטיים שיענו לחבריהם בסגנונם האישי, אין זה מן הנמנע שתתקיימנה שיחות רבות כאלה בין רובוטים כפילים או מתחזים, וזה יכול להמשך לנצח – חיי נצח וירטואליים.

החלקים הבאים של הספר מציגים התפתחויות עתידניות מסוגים שמבטיחים דברים מופלאים, אך מנגד צופנים סכנות מסוגים שאיננו יודעים כרגע אם וכיצד נוכל להתמודד איתם. הטכנולוגיות להנדסה גנטית כבר בידינו במידה זו או אחרת. בקרוב מאוד יהיוה יותר ויותר מוצרים מהונדסים גנטית, לאחר מכן חלקי אנשים ולבסוף אפילו אנשים מהונדסים שלמים. כאן נפתח צוהר להרבה מאוד בעיות מוסר וחברה שהאנושות איננה ערוכה להתמודד איתן. יכול להיות שהרשויות יצטרכו לפקח על ההתפתחויות באמצעות חקיקה. יכול להיות שכוהני הדתות השונות יטילו חרמות על הטכנולוגיות כפי שאנו כבר מכירים. אי אפשר לנחש כרגע מה ילד יום, אבל המידע מצטבר וחוקרי העתידים כמו ד"ר רועי צזנה, יכולים לזהות דפוסים ותלויות שבאמצעותם ניתן להיערך למספר עתידים שונים.

נושא נוסף שעורר את ענייני הוא האפשרות לשליטה במח באמצעים שונים – חיצוניים ואף פנימיים. הדבר שקסם לי מכל היה הידע שיש אפשרות לטפל בטיניטוס באמצעות נוירופידבק. טיניטוס, או בעברית טִנְטוּן, הוא מחלה שמאופיינת בצילצולים באוזניים. אנשים רבים מאוד סובלים מתופעה זו, שבינתיים אין לה מרפא ידוע – ביניהם גם אני. הרעיון שאוכל לשלוט בצילצולים ממש עודד אותי עד שהבנתי שבמדובר במכשור מסוג שאינני יכיל להחזיק ברשותי כיום וככל הנראה לא יהיה זמין לשימוש ביתי לעולם בגלל מגבלות חיצוניות וחקיקה. אשמח מאוד לגלות שקיים גוף מחקר שאוכל "להתנדב" לקבל ממנו טיפול נסיוני. אז במחשבה ראשונה זה נשמע נהדר – אני יכול לשלוט על המח שלי, לארגן את המחשבות ואת הזכרונות, לקבע חוויות חיוביות ולמחוק את השליליות ואפילו לשתול ידע מן המוכן במקום ללמוד אותו. מאידך, מה יקרה אם מישהו אחר ינסה להשתלט באותם אמצעים על המח שלי? זה כבר ממש מפחיד.

הספר משובץ לכל אורכו בתחזיות של חוזי עתידים ממכוני מחקר ואקדמיות ברחבי העולם, וכולם תמימי דעים שההתפתחויות המתוארות בספר תתממשנה בטווחי זמנים שונים. מעבר על פני התחזיות מציג דברים מרתקים, מסקרנים ומפחידים, שיגרמו לנו לתהות אם ברצוננו לבחור באפשרות לא למות כדי לחזות בהם.

המדריך לעתיד מאת ד”ר רועי צזנה גורם למחשבות לנדוד למקומות בהם לא ביקרנו מעולם.

הפייסבוק של המדריך לעתיד https://www.facebook.com/Futures.guide

הבלוג של רועי צזנה http://mada-duh.com

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: