מבוך הרוחות – קרלוס רואיס סאפון

חווית קריאה מדהימה שמערבת את כל החושים ומעלימה לחלוטין את העולם שמסביב – מומלץ !!!

כך כתבתי על הספר 'צלה של הרוח' שהיה אז הספר היחיד על בית הקברות לספרים נשכחים. בינתיים הגיעו בעקבותיו ספרים נוספים שכולם הקנו לי אותה חוויה, ואפילו עם ערך מוסף – כבר הכרתי חלק מהדמויות וידעתי דברים שקרו להם או שיקרו להם בעתיד.

מבוך הרוחות - קרלוס רואיס סאפון

קרלוס רואיס סאפון כתב כל אחד מהספרים הנוספים בסדרה כהעמקה של הספרים הקודמים. אלה אינם ספרי המשך אלא ספרים שמוסיפים רבדים נוספים ונקודות מבט שונות לאותן השתלשלויות אירועים. בספר זה אנחנו כבר מכירים את מרבית הדמויות, אבל הדמות שמובילה את העלילה, אליסיה גריס, מופיעה כאן לראשונה. היא נקלעת אל בית הקברות לספרים נשכחים בדרך שונה לחלוטין מזו שאחרים מגיעים אליה. הקריאה גוררת אותי לעלעל בספרים הקודמים. אינני מוצא אותה שם, אבל את תוצאות מעשיה שמתוארים בספר 'מבוך הרוחות' אני מוצא בספר הקודם 'אסיר השמים'.

הנשים בספר יפות תואר להפליא ומודעות היטב ליופיין הכובש. הגברים, לעומתן, רחוקים מאותו יופי ומרגישים שאינם ראויים לנשים שאיתם. אהבתם עזה ולכולם סודות שהם נוצרים מפני יקיריהם משום שחשיפתם עלולה לגרום להם עוגמת נפש. אותם סודות גלויים גם בפני אלה שמהם הוסתרו, וגם הללו מגנים על יקיריהם מפני אותם סודות בדיוק ומאותה סיבה. הרבה דברים משנים את הצורה שנתפסו לראשונה, הטובים מתגלים כרשעים רוקמי מזימות, חלשים ועלובים מתגלים כחזקים ואפילו כרוצחים בדם קר. איננו יודעים מי עם מי ומי נגד מי וכשהדברים מתבררים אנחנו מופתעים ותמיד נכונות לנו עוד הפתעות.

מבוך הרוחות הוא הספר הרביעי והאחרון בסדרת בית הקברות לספרים נשכחים. הספר מורכב משני חלקים, בראשון 400 עמודים ובשני 439 עמודים. יש לקרוא את הספרים ברצף משום שהם שני חלקים של אותו ספר. אני מניח שחילקו את הספר לשניים כדי שהספר לא יהיה עבה מִדַּי. לא אתפלא אם הייתה גם כוונה להעלות בכך את מחיר הספר. שלושת הספרים הראשונים בסדרה מצויים על מדפי ספרייתי. את שני חלקי הספר מבוך הרוחות שאלתי מהספריה העירונית יחדיו. במהלך הקריאה דילגתי מידי פעם אל הספרים הקודמים כדי להזכר בדברים שכבר ידעתי. עכשיו אני מתחיל לקרוא מחדש את הספרים במטרה להשלים את החוויה עם עובדות שלא היו ידועות לי בקריאות הקודמות. חנויות הספרים סגורות מזה זמן רב בגלל מדיניות ההתגוננות מפני נְגִיף הַקּוֹרוֹנָה. לכשתפתחנה החנויות אני מניח שאקנה לעצמי את 'מבוך הרוחות' – אני מעוניין להחזיק את כל הסדרה ברשותי ולדלג אליה מידי פעם.

סדרת בית הקברות לספרים נשכחים

בדפי הפתיחה של הספר השלישי והרביעי בסדרה כתוב:

בית הקברות לספרים נשכחים

ספר זה הנו חלק מסדרה של ספרים, שמשתלבים בעולם הספרותי של בית הקברות לספרים נשכחים. הספרים שנמנים עם התחום הזה קשורים אלה באלה באמצעות הדמויות והאירועים, האמצעים הספרותיים והנושאים, אם כי כל אחד מהם יוצר סיפור משלו, בלתי תלוי באחרים ושלם בפני עצמו.
את הסיפורים השונים שמגיש בית הקברות לספרים נשכחים אפשר לקרוא בכל סדר או בנפרד, והם מאפשרים לקורא להכיר ולחקור את המבוך שלהם דרך דלתות שונות ובדרכים שונות, אשר בהתחברן יחד יוצרות את לב-לבו של הסיפור.

הסופר כתב את הספרים כך שניתן לקרוא אותם בכל סדר או בנפרד, אך מהיכרותי עם הספרים אני ממליץ בחום לפתוח ב'צלה של הרוח' ולהמשיך בקריאת הספרים לפי סדר פרסומם – 'משחקו של המלאך', 'אסיר השמים' ולבסוף 'מבוך הרוחות' שעלילותיו נודדות גם למדריד וחזרה לברצלונה. ספר זה הוא האחרון בסדרה. הסופר, קרלוס רואיס סאפון, נפטר בגיל 55 מסרטן המעי הגס ב-19 ביוני 2020.

בתחילת הספר 'צלה של הרוח' מספר דניאל סֶמפֶּרֶה כיצד הביא אותו אביו לראשונה לבית הקברות לספרים נשכחים ברחוב אַרְקוֹ דל תֵּאַטְרוֹ בברצלונה. בדף הסיום מסופר כיצד מביא דניאל את בנו, חוּלִיאָן, לאותו מקום סודי:

גבר צעיר, ששיבה קלה זרקה בשערו, צועד ברחובות ברצלונה, הלכודה תחת שמים של אפר ושמש מהבילה, הזולגת על שדרות הרְמִבּלֶס במחרוזת נחושת נוזלית. הוא אוחז בידו של ילד כבן עשר, שבמבטו שיכרון המסתורין שעוררה בו הבטחתו של אביו עם שחר, ההבטחה של בית הקברות לספרים נשכחים.
"חוליאן, את מה שתראה היום, אסור לך לספר לאף אחד. לאף אחד."
"אפילו לא לאמא?" שואל הילד בקול קטן.
אביו נאנח, נסתר מאחורי החיוך העצוב שרודף אותו כל חייו.
"לאמא כן, כמובן," הוא משיב. "אין לנו סודות ממנה. לה אתה יכול לספר הכול."
כעבור רגע קט מיטשטשות בהמון דמויותיהם של האב והבן, וצעדיהם נעלמים לעד בצלה של הרוח.

בסיום 'מבוך הרוחות' מביא חוליאן, שהתבגר בינתיים, את ביתו, אליסיה סֶמפֶּרֶה, לבית הקברות לספרים נשכחים:

גבר צעיר, שבראשו כבר כמה שערות שיבה, הולך ברחובותיה של ברצלונה ערפילית תחת ירח זורח בשדרות סנטה מוניקה, בתוך פס כסוף שמלווה את צעדיו. הוא מחזיק בידה של ילדה כבת עשר, מבטה מצועף מסתורין נוכח ההבטחה שהבטיח לה אביה לעת ערב, ההבטחה לבית הקברות לספרים נשכחים.
"אליסיה, מה שתראי הלילה אינך יכולה לספר לאף אחד. לאף אחד."
"אז זה יהיה הסוד שלנו," היא אומרת בלחישה.
אביה נאנח, נחבא בחיוך העצוב הזה שמלווה אותו כל חייו.
"ברור. זה יהיה הסוד שלנו לתמיד."
באותו רגע השמים מתפוצצים במעגלי אור, ולרגע הזיקוקים של טקס הנעילה לוכדים את הלילה של ברצלונה שלעולם לא יחזור.
כעבור זמן-מה אב ובתו, דמויות ערפיליות, מתמזגים בהמון השוטף את השדרות, צעדיהם אובדים לעד במבוך הרוחות.

המקומות והדרכים אליהם מתוארים בספר בצורה מפורטת, וניתנים לאיתור על מפות ברצלונה ומדריד. במהלך קריאת 'צלה של הרוח' בניתי מפה של המקומות שמוזכרים בספר מתוך כוונה לשוב יום אחד ולטייל בעיר עם הספר בידי. בקריאת הספרים הבאים הוספתי מקומות למפה. אני מניח שבטיולי הבא לברצלונה לא אשא איתי מטען של חמישה כרכים, אבל המפה והוראות ההגעה לכל מקום יהיו במפת גוגל שהכנתי. לאחרונה נודע לי שכבר מתקיימים סיורים מאורגנים בין אתרי הספרים שבסדרה.

האתרים בברצלונה

מפת האתרים במדריד

קישור למפת האתרים במדריד

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: